Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çavuşoğlu: İsveç ve Finlandiya Teröre Yönelik Desteği Kesmeli

İsveç ve Finlandiya’nın terör örgütleriyle mücadelede somut adımlar atması gerektiğini söyleyen Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’ndan kritik açıklamalar…
Çavuşoğlu: İsveç ve Finlandiya Teröre Yönelik Desteği Kesmeli
Yorum

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Romanya Dışişleri Bakanı Bogdan Aurescu ve Polonya Dışişleri Bakanı Zbigniew Rau ile düzenlediği ortak basın toplantısında İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği konusunda konuştu.

Bu ülkelerin teröre yönelik desteği kesmeleri gerektiğini ve Türkiye’nin somut adımlar beklediğini söyledi.

“Talebimiz gayet açık. NATO’ya üye olmak istiyorlarsa terör örgütleriyle bağlantılarını kesmek zorundalar.” diyen Çavuşoğlu, dünya genelindeki güvenlik ortamının çok hızlı bir şekilde değiştiğini, böyle bir ortamda bu tür bir iş birliğini devam ettirmenin son derece önemli olduğunu belirtti.

Romanya ve Polonya bakanlarıyla yaptığı görüşmede Ukrayna sorununun ele alındığını ve verilen desteğin yinelendiğini söyledi.

Gelecek ay Madrid’de düzenlenecek NATO zirvesinde önemli kararlar alınacağını belirten Çavuşoğlu, zirveye yönelik beklentileri de konuştuklarını açıkladı. Terörizmin NATO ve müttefiklerine yönelik en büyük tehdit olduğunu belirterek, “İsveç ve Finlandiya’nın başvurusunda bu konudaki kararlılığımızı ortaya koyduk. İki ülkenin de terör örgütleri ile mücadelede somut adımlar atması gerekiyor.” dedi.

Toplantıda açıklama yapan Polonya Dışişleri Bakanı Rau, “Biz güvenliği çok önemseyen müttefikleriz. 3’lü işbirliğimizi 10 yıl öncesinde başlatmıştık. Ülkelerimiz arasındaki toplantılarda NATO’nun özgün rolünü ve önemini ortaya koyduk.” şeklinde konuştu.

Ardından söz alan Romanya Dışişleri Bakanı Aurescu ise toplantının çok doğru bir zamanda yapıldığını, hem politik hem pratik iş birliği anlamında ciddi ilerlemeler kaydettiklerini söyledi.

Toplantıda özellikle güvenlik konusunu ele aldıklarını, NATO’nun doğu kanadındaki müttefikler olarak Rusya’nın saldırısının etkilerini konuştuklarını anlattı.

Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılmasının savunmaya destek sağlayacağını ve kısa samanda somut ve olumlu sonuçlar olmasını beklediğini dile getirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu