Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İbrahim Kalın: İsveç ve Finlandiya Somut Adımlar Atmalı

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, İsveç ve Finlandiya heyetleri ile NATO üyelik süreçlerine ilişkin yapılan görüşme sonrası açıklamalarda bulundu.
İbrahim Kalın: İsveç ve Finlandiya Somut Adımlar Atmalı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın İsveç ve Finlandiya heyetleri ile yapılan NATO konulu görüşmeye dair açıklamalarda bulundu.

Basın toplantısı düzenleyen Sözcü Kalın, NATO’nun bir güvenlik ittifakı olduğunu vurgulayarak, bu ittifakın en önemli konusunun müttefiklerin güvenliğinin eşit bir şekilde karşılanması olduğunu söyledi.

İsveç ve Finlandiya’nın NATO başvurularının ülke konsepti tarihinde önemli bir döneme tekabül ettiğini belirten Kalın, “İsveç yıllarca tarafsızlığı tercih etmiştir. Yaklaşık Türkiye 70 yıldır, ittifakın içerisinde önemli roller oynamıştır. Türkiye bu 70 yılda NATO içerisinde üzerine düşen görevleri yerine getirmiştir.” diye konuştu.

‘Somut Adımlar Atılmalı’

Terör örgütlerinin örgütsel, finansal, propagandalarına yönelik somut adımlar atılmasını beklediklerini söyleyen Kalın, “2 ülkeden iade taleplerimizi toplantıda gündeme getirdik. PYD ve YPG’nin PKK ile aynı örgüt olduğunu ifade ettik. Türkiye’ye yönelik yaptırımların derhal kaldırılmasına yönelik beklentimizi ifade ettik. Yaptırımların kaldırılması konusunda olumlu tavır gördük.” açıklamasında bulundu.

Türkiye’nin güvenlik kaygıları somut adımlarla karşılanmazsa sürecin ilerleyemeyeceğini heyetlere ilettiklerini belirten Kalın, “Bizim mesajımız alındı. Taleplerimizi liderleriyle görüşüp bize cevap verecekler.” diye konuştu.

GCM Yatırım Banner

Sözcü Kalın heyetlerin, Türkiye’nin güvenlik endişelerini anladıklarını söylediğini belirterek, bundan sonra ne tür somut adım atacaklarını göreceklerini belirtti.

İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyelik başvurularına dair daha önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, iki ülkenin terör örgütlerine ev sahipliği yaptıklarını neden göstererek, bu duruma olumlu bakmayacaklarını söylemişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.