Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye’nin BAE ile İhracatı Geçen Yıla Göre Yüzde 31 Arttı

BAE ile ekonomik anlamdaki ilişkilerini hızla artıran Türkiye’nin ülkeye olan ihracatı 2,5 milyar dolara yaklaştı. İşte detaylar;
Türkiye’nin BAE ile İhracatı Geçen Yıla Göre Yüzde 31 Arttı
HABER GİRİŞ

Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasında yürütülen temaslar kapsamında yapılan yatırımlar ve anlaşmalar ihracat rakamlarına yansımaya devam ediyor. İki ülke arasında gerçekleştirilen yoğun diplomasiyle Türkiye’nin BAE’ye ihracatı 2023’ün 7 aylık döneminde yüzde geçen yıla göre yüzde 30,9 arttı ve 2 milyar 460 milyon dolara ulaştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ve üst düzey yetkililerin Temmuz ayında gerçekleştirdiği ziyaretlerle birlikte 50,7 milyar dolarlık anlaşma imzalanmıştı. Bu anlaşma enerji, ulaştırma, altyapı, lojistik, e-ticaret, finans, sağlık, turizm, emlak, gıda, savunma sanayisi, yapay zeka ve ileri teknolojileri kapsıyor.

Son rakamlarla birlikte Türkiye’nin en fazla ihracat yaptığı 13. ülke BAE oldu. 7 aylık dönemde en fazla ihracat 10,9 milyar dolarla Almanya’ya, 6,9 milyar dolarla ABD’ye, 6,6 milyar dolarla İtalya’ya, 6,4 milyar dolarla Birleşik Krallık’a, 5,7 milyar dolarla Fransa’ya yapıldı.

Söz konusu dönemde Türkiye’nin BAE’ye dış satımı bu dönemde 580 milyon dolar yükseldi.

İhracatta Mücevher Sektörü Başı Çekti

Sektörel olarak değerlendirildiğinde BAE’ye en fazla ihracat mücevher sektörü tarafından yapıldı. 2023’ün ilk 7 aylık diliminde BAE’ye 971 milyon dolarlık mücevher ihracatı gerçekleştirildi.

GCM Yatırım Banner

Mücevher sektörünü 156 milyon dolarla kimyevi maddeler ve mamulleri, 123 milyon dolarla elektrik ve elektronik, 107 milyon dolarla hububat bakliyat yağlı tohumlar ve mamulleri, 100 milyon dolarla su ürünleri ve hayvansal mamuller takip etti.

BAE’ye en fazla ihracat İstanbul’dan gerçekleştirildi. İstanbul’u Çorum, İzmir, Gaziantep ve Bursa izledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın