Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye’nin Afrika’daki İmajı! DEİK Açıkladı

DEİK Başkanı Nail Olpak, Türkiye'nin Afrika'daki imajını ele aldığı konuşmasında, önemli noktalara dikkat çekti. Detaylar haberin içerisinde;
Türkiye’nin Afrika’daki İmajı! DEİK Açıkladı
HABER GİRİŞ

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak, Antalya Diplomasi Forumu’nda açıklamalarda bulundu. Türk iş insanlarının Afrika’da büyük fırsatlar bulduğunu vurgulayan Olpak, DEİK’in dünya çapında 152 iş konseyine sahip olduğunu belirtti.

Olpak açıklamasında, Antalya Diplomasi Forumu’nun (ADF) ticari diplomasi ve diplomasiyi bir araya getiren önemli bir platform olduğunu ifade etti.

Forum kapsamında birçok ülkenin dışişleri bakanlarıyla görüştüklerini ve bu görüşmeleri ikili ticaret konularını ele alarak sürdürdüklerini söyledi.

ADF’ye olan ilginin, dünyanın farklı bölgelerinden gelen bakanlar ve büyükelçilerle dolu olmasının bir göstergesi olduğunu belirtti. Olpak, bu ilginin sadece rica ile sağlanamayacak kadar önemli olduğunu bildirdi.

Türkiye Büyük Bir Potansiyele Sahip

Türkiye’nin dinamik bir ülke olduğunu ve büyük bir potansiyele sahip olduğuna dikkat çeken Olpak, Türk iş insanlarının uluslararası alandaki etkinliklerinden de bahsetti. Diğer ülkelerin Türk iş insanlarının hızından, kalitesinden ve cesaretinden etkilendiğini dile getirdi.

GCM Yatırım Banner

2024’te dünya ticaretinin ivmesinin yükselmeyeceği bir dönem yaşanacağını ve bloklaşmanın artacağını öngören Olpak, şöyle konuştu;

“Dünyada fırsat alanları da var. Türkiye dış dünyaya baktığında özellikle Latin Amerika’yı daha fazla fırsat alanı olarak görmeli, az aktifiz. Dış ticaret açığı veriyoruz. Asya Pasifik bölgesine daha fazla yüklenmeli, dış ticaret açığını azaltmak için Avrupa’da zaten bir seviyemiz devam ediyor. Orta Doğu’da ilişkilerimiz daha iyi gidiyor. Demek ki buraya daha fazla yoğunlaşmalıyız.”

Dijital Dönüşüme Ayak Uyduramayanlar Oyun Dışı Kalacak

Dünyanın dijital dönüşümüne değinerek, bu sürece ayak uyduranların daha fazla söz sahibi olacağını, giremeyenlerin ise oyunun dışında kalacağını söyledi.

Türkiye’nin Afrika’da çok olumlu bir algısı olduğunun altını çizerek, Türkiye’nin 54 Afrika ülkesinde 44 büyükelçiliğinin bulunduğunu hatırlattı.

DEİK’in de kıtada 48 ülkede yer aldığını belirten Olpak, bu durumun Türk iş insanları için büyük bir fırsat alanı sunduğuna işaret etti.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.