Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye’nin 14 Yıllık Gaz İhtiyacı Buradan Karşılanacak

Cumhurbaşkanlığı Programına göre Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın bu yıl iki kuyuda kaya gazı arama çalışması yapacağı belirtildi.
Türkiye’nin 14 Yıllık Gaz İhtiyacı Buradan Karşılanacak
HABER GİRİŞ

Enerjide dışa bağımlı bir ülke olan Türkiye, alternatif enerji kaynaklarını devreye sokarak enerji üretimini çeşitlendirmeye çalışıyor. Enerjinin yarattığı fatura, cari açıkta en büyük kalemlerden birini oluşturuyor. Bu nedenle kendi enerji kaynaklarımızın kullanılması her anlamda çok önemli.

Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı’nın (SETA) yayınladığı bir raporda özellikle Trakya ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yoğun bir kaya gazı bulunduğu açıklanmıştı. “Kaya Gazının Küresel Enerji Piyasalarındaki Yeri ve Türkiye’deki Geleceği” isimli raporda yer alan bilgiye göre bu iki bölgede çıkarılabilir yaklaşık 679 milyar metreküp kaya gazı ve 4.7 milyar varil kaya petrolü bulunduğu aktarılmıştı.

Yer altında 350 milyar dolar değerinde kaya gazı olduğu tahmin ediliyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, 2024 yılında 2 yeni kaya gazı sondaj kuyusu açacak. Bu kaynakların çıkarılması durumunda, Türkiye’nin 14 yıllık gaz ihtiyacı karşılanacak.

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın (TPAO) önceliğinin Karadeniz gazına ve Gabar petrolüne vermesi nedeniyle kaya gazı çalışmalarının yavaşladığı fakat yakın zamanda faaliyetlerin hızlanacağı belirtildi.

4T Platformu Başkanı ve Yenilenebilir Enerji Uzmanı Ali Rıza Öner, Türkiye’nin sahip olduğu teknolojik donanımla bu gazı çıkarabilecek kabiliyette bir ülke olduğunu söyledi.

GCM Yatırım Banner

Yeterli derinliğe inildikten sonra kaya katmanları içinde yatay kırılmalar yapılarak yüzeye katkı maddeli basınçlı su enjekte edilerek gazın çıkarılabildiğini açıkladı. Kaynakların aktardığı bilgiye göre özel bir şirket tarafından, 10 yıl önce Diyarbakır’da ilk kaya gazı sondajı gerçekleştirildi. TPAO tarafından Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde 5, Trakya Bölgesi’nde 10 kuyuda çalışmalar yürütüldü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.