Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye’nin 12’nci Kalkınma Planı Meclis’e Sunuldu

2024-2028 dönemini kapsayan 12. Kalkınma Planı Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na sunuldu. Kalkınma planının ayrıntıları haberin içerisinde;
Türkiye’nin 12’nci Kalkınma Planı Meclis’e Sunuldu
HABER GİRİŞ

Türkiye’nin 2024-2028 dönemini kapsayan 12’nci Kalkınma Planı Meclis Başkanlığı’na sunuldu. Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı’na sunulan planda, 2028 yılında kişi başına gelirin 17 bin 554 dolara yükseltilmesi hedefleniyor.

5 sene boyunca yapılacak icraat, sosyal kalkınma ve refahı yükseltecek adımlar, enerji ve ulaşımda Türkiye’yi merkez ülke haline getirecek faaliyetlerin hepsi söz konusu planın ana başlıkları arasında yer alıyor.

2028’de gayrisafi yurt içi hasılanın 2 trilyon 820 milyar liraya, kişi başına gelirin 17 bin 554 dolara yükseltilmesi, işsizliğin yüzde 7,5’e düşürülmesi hedefleniyor. 2024-2028 döneminde Türkiye büyümesininse ortalama yüzde 5 olması planlanıyor.

12’nci Kalkınma Planı kapsamında, enflasyonun 2028 yılında yüzde 4,7’ye düşürülmesi amaçlanıyor.

Türkiye’nin 2053 Vizyonu Çizilecek

Planda 5 yıl boyunca yapılacak icraat ve Türkiye’nin 2053 vizyonu da yer verilirken, kalkınma planıyla Türkiye’nin 2053 vizyonunun çizileceğine işaret edildi.

GCM Yatırım Banner

2024-2028 yıllarını kapsayan plandaki önemli başlıklardan biri de refahın artırılması olduğu belirtilerek, gelirin daha adil paylaşılmasına yönelik adımların atılacağı vurgulandı. Asgari ücretliler başta olmak üzere çalışanların gelir dağılımındaki payının artırılacağına dikkat çekildi.

Özel sektör ile kamu arasında gelir dengesinin sağlanacağı ifade edilerek, bunun için ekonomik ve sosyal kalkınma adımlarının süreceği kaydedildi.

Kalkınma Planıyla Türkiye’nin Enerji Merkezi Olması Hedefleniyor

Kalkınma planı ile Türkiye’nin enerjide merkez ülke olması için adımlar atılacağı da bildirildi. Bu kapsamda sanayi ve enerji tesislerine entegre edilmiş demir ve kara yolu ağlarının güçlendirileceği söylendi. Ayrıca uluslararası deniz ve kara taşımacılığı için gümrük kapıları ve limanlarına yenileri dahil edilecek.

Asya’yı Avrupa’ya bağlayacak yeni çekim merkezlerinin önünün açılmasının sağlanacağına işaret edilerek, konu hakkında Zengezur Koridoru ve Ovaköy Sınır Kapısı gibi örneklerin sayısının artırılacağı belirtildi.

12’nci Kalkınma Planı’nda yeşil dönüşüm ve ekosistemin önemli başlıklardan biri olduğu vurgulandı.

2053 Net Sıfır Emisyon hedefi kapsamında karbonsuzlaşma faaliyetleriyle enerji ve kaynak verimliliğinin artırılacağı paylaşıldı. Ayrıca yenilenebilir enerji kaynaklarına geçişi teşvik edecek adımların da kalkınma planında yer alacağı bildirildi.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.