Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye’den Yunanistan’a Ticari Hamle!

Türkiye-Yunanistan arasındaki kriz iki ülkenin ticari ilişkilerini etkiledi. Ticaret Bakanlığı'ndan konuya ilişkin açıklama geldi. İşte detaylar...
Türkiye’den Yunanistan’a Ticari Hamle!
HABER GİRİŞ

Türkiye ve Yunanistan arasındaki gerginlik ticari ilişkilere yansıdı. Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan İthalatta Haksız Rekabetin Önlenmesine İlişkin Tebliğ Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre Yunanistan menşeli bazı ürünlerin ithalatına yönelik soruşturma başlatıldı.

Bakanlığın yayımladığı tebliğde Yunanistan menşeli “rafine edilmiş bakırdan ince ve kalın borular” ürünü ithalatına yönelik yürürlükte bulunan dampinge karşı kesin önleme ilişkin nihai gözden geçirme soruşturmasının açıldığı belirtildi.

Yunanistan’dan Gelen Ürünlere Soruşturma

Buna göre Sarkusyan Elektrolitik Bakır Sanayii ve Ticaret AŞ tarafından yapılan başvurunun incelenmesi neticesinde belirtilen ürünlerin mevcut dampinge karşı önlemin yürürlükten kalkması halinde, dampingin ve zararın devam etmesi veya yeniden meydana gelmesi muhtemel görüldüğünden nihai gözden geçirme soruşturması açılmasına karar verildi.

Türkiye-Yunanistan Arasındaki En Son Gelişmeler

İki ülke arasındaki kriz artarak devam ederken dün Yunan basını tarafından dikkat çeken bir iddia ortaya atıldı. Yunanistan’ın köklü yayın kuruluşlarından olan MEGA Atina yönetiminin, Girit’in güney ve batısındaki karasularını 12 deniz miline çıkarma yapılmasını konuştuğunu iddia etti. Yunanistan’ın karasularını genişletmek için hamle yapacağı öne sürüldü.

Bu gelişmelerin öncesinde de Türkiye’yi Avrupa Birliği’ne sürekli şikayet eden Yunanistan’dan skandal bir istek geldi. Yunanistan’ın eski Başbakanı Aleksis Çipras, Türkiye’nin Yunanistan’ın egemenlik haklarını ihlal ettiğini söyleyerek AB’den Türkiye’ye karşı yaptırım uygulamasını istedi. Avrupa’nın çifte standarda sahip olup olmayacağına karar vermesi gerektiğinin altını çizdi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.