Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye’den Ukrayna’ya Gemi İzni Yok

Dezenformasyonla Mücadele Merkezi bugün bazı basın organlarında yayımlanan haberlere yönelik açıklamada bulundu. Detaylar haberin içerisinde;
Türkiye’den Ukrayna’ya Gemi İzni Yok
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyeti İletişim Başkanlığı bünyesindeki Dezenformasyonla Mücadele Merkezi tarafından bugün resmi X hesabı üzerinden basında yer alan bazı haberlere ilişkin yalanlama paylaşıldı.

Paylaşımda, Birleşik Krallık tarafından Ukrayna’ya hibe edilen mayın avlama gemilerinin Türk boğazlarından Karadeniz’e geçişlerine izin verildiğine yönelik iddiaların doğru olmadığına işaret edildi.

Türkiye’nin, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik özel askeri operasyonunu savaş olarak tanıdığına dikkat çekilen açıklamada, “Montrö Boğazlar Sözleşmesi’nin 19’uncu maddesi uyarınca savaşan tarafların (Rusya ve Ukrayna) savaş gemilerine Boğazları kapatmıştır.” İfadeleri yer aldı.

Yapılan açıklamada Türkiye’nin, 1936 yılından bu yana Montrö Sözleşmesi’ni tarafsız bir şekilde ve titizlikle uyguladığına vurguda bulunuldu.

Türkiye’nin Karadeniz’deki gerilimin tırmanmasının önlenmesi hedefiyle savaş boyunca da değişmez kararlılığını ve ilkeli tutumunu muhafaza ettiğinin altı çizildi.

GCM Yatırım Banner

Birleşik Krallık tarafından Ukrayna’ya hibe edilen mayın avlama gemilerinin, savaş devam ettiği müddetçe Türk boğazlarından Karadeniz’e geçişlerine izin verilmeyeceği kaydedildi. Söz konusu durumun, ilgili müttefiklere bildirildiği de söylendi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın