Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye’den Irak’a Çimento Fabrikası Atağı

Bağdat’ın çimento devi ile anlaşan Türk şirket Zodiac, Irak’ta fabrika kuracak. Fabrikanın Irak’taki en büyük ve modern tesisler arasında öne çıkacağı aktarıldı.
Türkiye’den Irak’a Çimento Fabrikası Atağı
HABER GİRİŞ

Irak’ın en büyük çimento fabrikalarından birinin kurulacağı ve başrolde bir Türk şirketinin olduğu haberi bugün ekonomi gündeminde yerini aldı. Türk şirketi Zodiac’ın, Iraq General Cement Company ile anlaşma sağladığı ve anlaşma kapsamında Irak’ın kuzey batısında 1.8 milyon ton kapasiteye sahip çimento fabrikasının temellerinin atılacağı öğrenildi.

Bağdat merkezli çimento devi, bir Türk şirketi ile Irak’ta çimento fabrikası kuracağını duyurdu. Konuyu köşesine taşıyan Dünya’dan Kerim Ülker, fabrikanın Musul’da bulunan Ninova Bölgesi’ndeki Hammam Al-Alil Kompleksi’nde inşa edileceğini paylaştı.

Anlaşmaya geçen hafta imzaların atıldığını, kurulacak fabrikanın modern teknolojiye sahip olacağını ve çimento tesisinin yıllık üretim hacminin 1.8 milyon ton seviyesinde planlandığını kaydetti.

İstihdam alanının 320 kişiyi kapsadığı çimento tesisinin yüzde 50 ortağı olan Türk şirketin, teknik mühendisliği de üstleneceği öğrenildi. Fabrikaya önem atfedilmesindeki en büyük neden kapasite ve modernize olarak görülüyor.

Türk-Iraklı ortaklığında kurulacak çimento fabrikası ülkede şimdiye kadar kurulmuş olan en büyük ve en modern çimento fabrikaları arasında yer alacak.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın