Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye’deki Şirketler Dikkat! Dünya Bankası’ndan Büyük Destek

Dünya Bankası, Türkiye'de şirketlere yeşil dönüşüm kapsamında 155 milyon dolarlık kredi verecek. Detaylar haberde...
Türkiye’deki Şirketler Dikkat! Dünya Bankası’ndan Büyük Destek
HABER GİRİŞ

Dünya genelinde şirketler yeşil dönüşüm alanında yatırımlarını sürdürüyor. Türkiye’deki şirketlere yönelik bu konuda Dünya Bankası’ndan büyük bir destek geldi.

Dünya Bankası tarafından yapılan açıklamada Türkiye’nin sermaye piyasalarında iklim finansmanının genişletilmesi için 155 milyon dolarlık krediyi onaylandığı duyuruldu.

Fon, Türkiye Yeşil Fonu’nun (TGF) kısmen aktifleştirilmesinde kullanılacak. Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB) tarafından da yönlendirilecek. Ayrıca Maxis Girişim Sermayesi Portföy Yönetimi A.Ş. (Maxis) ile Proje kapsamındaki proje uygulayıcı kuruluş tarafından yönetilecek.

Projenin toplam büyüklüğünün 405 milyon dolara ulaşması bekleniyor. Proje, finans sektörünün çeşitlendirilmesini, firmaların uzun vadeli çeşitli kaynaklara erişiminin geliştirilmesini, firmaların karbondan arınmasını ve yeşil teknolojilere yatırımlarını geliştirmeyi hedefliyor.

Söz konusu açıklamada Dünya Bankası’nın 2022 yılında yayınladığı Ülke İklim Gelişimi Raporu’na değinildi.

GCM Yatırım Banner

Rapora göre Türkiye’nin yeşil dönüşümüne katkıda bulunmak, büyüme potansiyellerini artırmak ve istihdam yaratmak için yeşil teknolojilere yatırım yapması gerekiyor. Ayrıca şirketlerin iklim değişikliğine uyum sağlamak adına yatırım yapması bekleniyor.

Konuya yönelik değerlendirmesine yer verilen Dünya Bankası Türkiye Ülke Direktörü Humberto Lopez, TGF aracılığıyla Türkiye’nin, yeşil yatırım fırsatları arayan yatırımcıların artan küresel eğiliminden yararlanabileceğini söyledi.

Yeşil dönüşümün farkında olan Türkiye’de ise bu konuda çalışmalar sürüyor. Dün Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı sosyal medya hesabından yeşil hidrojen üretimi için yerli elektrolizör geliştirilerek çalışmaların başlayacağını duyurdu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.