Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye’de Yapılacak Kripto Düzenlemesinin Ayrıntıları Netleşiyor

Kripto piyasasında yakın zamanda yapılacak olan düzenlemeye ilişkin yeni bilgiler ortaya çıktı. İlgili platformlara sermaye şartı getirileceği öğrenildi.
Türkiye’de Yapılacak Kripto Düzenlemesinin Ayrıntıları Netleşiyor
HABER GİRİŞ

Dün gerçekleştirilen 2024 yılının ilk Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısının ardından yapılan yazılı açıklamada, başlıca gündem maddesinin kripto varlık düzenlemesi olduğu belirtildi. Kaynaklara göre Hazine ve Maliye Bakanlığı koordinasyonunda yürütülen çalışmalarda sona gelindiği ve düzenlemenin çok yakında meclise gelmesi bekleniyor.

Düzenlemeye dair detaylar da netleşmeye başladı. Kaynaklara göre kripto varlık platformlarının Türkiye’de faaliyet göstermesi için lisans almaları gerekiyor. Aksi takdirde tanıtım ve pazarlama yapmaları mümkün olmayacak.

Düzenleme ile kripto varlıklardan elde edilen gelirlerin, diğer finansal araçlara benzer şekilde vergilendirilmesi planlanıyor. Kripto platformlarına asgari sermaye şartı getirilmesi beklenirken, bunun tahmin edilenin daha yukarı bir seviyede olabileceği belirtiliyor.

Kripto para borsalarına dair saklama yükümlülüğü Takasbank tarafından yürütülecek ve denetimde yetki Sermaye Piyasası Kurulu’nda (SPK) olacak. Düzenlemenin Türkiye’nin Mali Eylem Görev Gücü (FATF) tarafından belirlenen kriterleri karşılama ve gri listeden çıkma yolunda ilerlemede önemli rol oynayacağı belirtiliyor. Yasanın Ocak ayı sonuna kadar TBMM’den geçmesi bekleniyor.

Bitci CEO’su: Düzenleme ile Kullanıcı Korunacak

Türkiye’de faaliyet gösteren kripto para borsalarından Bitci’nin CEO’su Ahmet Onur Yeygün düzenlemeye ilişkin görüşlerini paylaştı. Yeygün sektör paydaşları ile yapılan çalıştaya katıldığını belirterek, “Bence çok iyi çalışılmış bir yasa var ve kesinlikle kullanıcıyı korumayı öngörüyor.” açıklamasında bulundu.

GCM Yatırım Banner

Yasanın kripto varlıkları geleneksel finansa adapte etme amacı taşıdığını ancak bu varlıkların buna göre tasarlanmadığını belirten Yeygün, “Aynı zamanda da kripto para borsalarını denetleyen bir yasa geliyor. Daha çok transferlerin ve paranın içerideki hareketi de kontrol edilecek. İlk başta bir vergi durumu söz konusu değil bildiğimiz kadarıyla.” diye konuştu.

Yasa ile kripto paralardan korkan yatırımcılar için güven ortamı tesis edileceğini vurgulayan Yeygün, daha fazla kişinin piyasaya dahil olabileceğini belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.