Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye’de Vergi Mükelleflerinin Sayısında Dikkat Çekici Artış

Türkiye'de 2023 yılı Aralık ayı itibarıyla yıllık bazda basit usulde gelir vergisi dışındaki vergi türlerinde yıllık bazda faal mükellef artışları kaydedildiği belirtildi. Detaylar;
Türkiye’de Vergi Mükelleflerinin Sayısında Dikkat Çekici Artış
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) verilerine göre Türkiye’de vergi mükelleflerinin sayısında artış gözlemleniyor. Paylaşılan veriler, geçen yıl Aralık ayı itibarıyla yıllık bazda basit usulde gelir vergisi hariç vergi türlerinde yıllık bazda faal mükellef artışları kaydedildiğini ortaya koydu.

Buna göre, ülkedeki gelir vergisi mükellef sayısı Aralık 2023 itibarıyla Aralık 2022’ye kıyasla yüzde 4,8 oranında artış gösterdi. Böylece mükellef sayısı 2 milyon 478 bin 134 seviyesine yükseldi.

Aynı kategorideki yıllık mükellef sayısı artışı ise 113 bin 509 olarak gerçekleşti.

Veriler, vergi mükelleflerinin büyük bölümünün Türkiye’nin üç büyük şehrinde ve özellikle İstanbul‘da olduğuna işaret etti.

Mükelleflerin 632 bin 794’ünün İstanbul’da, 179 bin 563’ünün Ankara’da ve 167 bin 320’sinin İzmir’de kayıtlı bulunduğu belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Kurumlar vergisi mükellefi sayısında da artış gözlemlenirken Aralık 2023’te bir önceki yılın aynı ayına kıyasla yüzde 6,9 oranında artış gerçekleşti ve sayı 1 milyon 143 bin 344’e çıktı.

Gelir stopaj vergisi mükellefi, katma değer vergisi (KDV) mükellefi ve gayrimenkul sermaye iradı mükellefi sayılarında da sırasıyla yüzde 5,7, yüzde 5,5 ve yüzde 0,76’lık artışlar gerçekleşti.

Belirtilen tarihlerde yalnızca basit usulde vergilendirilen gelir vergisi mükellefi sayısında azalma gözlemlenirken gerileme yüzde 0,4 oranında oldu. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.