Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye’de Su Stresi! Belediyelere Mektup Gönderildi

Türkiye’de su kaybı yönetiminin sağlanması ve minimuma indirilmesi için 81 ilin belediyelerine mektup gönderildi. İşte detaylar;
Türkiye’de Su Stresi! Belediyelere Mektup Gönderildi
HABER GİRİŞ

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, 4 Aralık Dünya Su Kayıpları Günü’nde başlayacak olan “Su Verimliliği Seferberliği” kapsamında 81 ilin belediye başkanlarına mektup göndererek davet etti. Yapılan açıklamaya göre gönderilen mektupta yaşamın devamının sağlanmasının yeterli ve temiz su kaynaklarının muhafazasına bağlı olduğu belirtildi.

Su kaynaklarının etkin şekilde yönetiminin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın duyurduğu Türkiye Yüzyılı hedeflerine ulaşma aşamasında büyük önem arz aktarıldı.

Su stresi yaşayan ülkelerden biri olan Türkiye’de atılması gereken adımlar kapsamında belediyelere büyük görevler düştüğü ifade edildi.

Kirişci, ülke genelinde ortalama su kaybının yüzde 33,54’e ulaştığını, mevzuat çerçevesinde acil önlem alınması ve belediyeler tarafından bu oranın yüzde 25’e kadar düşürülmesi gerektiğini söyledi.

Gerekli seviyeye ulaşıldığı takdirde 10 milyon nüfuslu bir kentin bir yıllık su ihtiyacının karşılanabileceğinin tahmin edildiğini kaydetti. Su Verimliliği Seferberliği çerçevesinde yürütülecek faaliyetlerle su tüketen her kesimden vatandaşa ulaşmayı hedeflediklerini belirtti. Türkiye’de su ile ilgili ilk kez gerçekleşecek olan bu büyük program ile belediyeler arası tecrübe ve bilgi paylaşımı sağlanması amaçlanıyor.

GCM Yatırım Banner

Su kaybı yönetimi, su tüketimlerinin minimuma indirilmesi, izole alt bölgeler oluşturulması, sızıntı kontrolüne ilişkin saha çalışmaları ve benzer teknik sunumlarının yer aldığı bir çalıştay düzenlenecek.

Türkiye genelinde geçen yıl içme ve kullanma şebekesine giren su miktarının yıllık ortalama 6,22 milyar metreküp olduğu bildirildi.

Su kaybı oranı ortalamasının yüzde 25 seviyesine düşürülmesi durumunda bugün elde edilecek su tasarrufunun Ankara’nın bir yıllık su ihtiyacına karşılık geldiği aktarıldı.

Gelişmiş ülkelerde su kaybı oranlarının yüzde 8-24 seviyesinde olduğu, Türkiye için nihai hedefin yüzde 10 seviyelerine ulaşmak olduğu vurgulandı. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın