Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Türkiye’de Enerji İthalatı Tüm Zamanların En Yükseğinde

Türkiye’nin Eylül ayındaki enerji ithalatı verileri yüzde 115 artarak 9,56 milyar dolar seviyesine çıktı ve rekor seviyesini kaydetti.
Türkiye’de Enerji İthalatı Tüm Zamanların En Yükseğinde
Son Güncelleme: 
Yorum

Petrol, doğalgaz ve diğer enerji kalemlerini içeren ithalat verileri, Eylül ayında yüzde 115 yükseldi ve 9,56 milyar doları gördü. Bu veri, tüm zamanların en yükseği olarak kaydedildi. Rusya-Ukrayna savaşı ile fırlayan enerji fiyatları, bu konuda dışa bağımlı olan ülkeler için büyük bir problem haline geldi.

Türkiye’nin enerji ithalatı, uluslararası düzeydeki petrol, doğalgaz ve kömür fiyatlarındaki artışla beraber kayda değer şekilde arttı.

Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan verilere bakıldığında Ocak-Eylül döneminde enerji ithalatı yüzde 135 artışla 73,85 milyar dolar oldu. 12 aylık birikimli enerji ithalatı ise yüzde 139 yükselerek 93 milyar doları gördü.

Geçtiğimiz günlerde ise Ankara’da kömür işi yapan bir esnaf, kömür fiyatlarının yüzde 500 arttığını, son dönemdeki satışların yüzde 200-300 oranında düştüğünü belirtmişti.

Halihazırda enflasyon, yaşam maliyetleri ve zamlarla boğuşan vatandaşın kışın ısınma ihtiyacıyla harcamaları daha da artacak. Yükselen enerji fiyatları kış gelirken kaygılara bir yenisini daha ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%