Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye’de En Fazla Personel Aranan 10 Meslek! İŞKUR Açıkladı

Bakan Vedat Işıkhan, İŞKUR’un paylaştığı raporda yer alan bilgilere dikkat çekerek gelecek 10 yılda ön plana çıkması beklenen meslekleri paylaştı. İşte detaylar;
Türkiye’de En Fazla Personel Aranan 10 Meslek! İŞKUR Açıkladı
HABER GİRİŞ

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR), 2023’de 2 ve daha fazla istihdam sağlayan 86 bin iş yeriyle gerçekleştirdiği görüşmeler çerçevesinde hazırladığı İşgücü Piyasası Araştırması’nın sonuç raporlarını yayımladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, sosyal medya hesabı üzerinden koyunla ilgili bilgi verdi. Işıkhan, iş gücü ihtiyacının en fazla olduğu alanın imalat sektörü olduğunu belirtti.

İşverenlerden alınan geri bildirimlere göre 10 yılda ön plana çıkması beklenen meslekleri yazılım mühendisi, e-ticaret uzmanı, yapay zeka uzmanı, bilişim uzmanı, inşaat mühendisi, pazarlama uzmanı, dil ve konuşma terapisti, CNC operatörü olarak sıraladı.

Raporda 5 Haziran – 14 Temmuz 2023 tarihlerinde bilgi formu uygulayarak gerçekleştirdiği araştırma kapsamındaki çalışanların yüzde 70’inin erkek, yüzde 30’unun kadınlar olduğu belirtildi. Kadın çalışanın erkeklerden daha yüksek olduğu sektörler insan sağlığı ve sosyal hizmet faaliyetleri ile eğitim oldu.

Araştırma kapsamında işverenler tarafından en fazla elaman aranan meslekler makineci (dikiş), garson, satış danışmanı, ahşap mobilya imalat ustası, temizlik görevlisi, gazaltı kaynakçısı, konfeksiyon işçisi, akaryakıt satış elemanı, ark kaynakçısı ve yük taşıma şoförü olarak sıralandı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın