Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye’de En Çok O Meslekler İstihdamda

İŞKUR, geçen ay itibarıyla en çok aranan ve istihdam edilen meslek gruplarını sıraladı. İşverenlerin eleman ihtiyacında özellikle iki sektör öne çıktı.
Türkiye’de En Çok O Meslekler İstihdamda
HABER GİRİŞ

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) bu hafta açıkladığı Ekim ayı işsizlik verilerinde son 11 yılın en düşük seviyesine gelinmesinin ardından istihdamda öne çıkan mesleklerin ne olduğuna dikkat çekildi. Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) verilerine göre geçen ay verilen iş ilanlarında en çok hizmet ve güvenlik sektörleri revaç gördü.

İŞKUR verilerine göre 1 Ocak’tan, Kasım sonuna kadar yaklaşık 1,1 milyon kişi, Kasım ayında ise 87 bin 441 kişi istihdama katıldı. İstihdam edilenler arasında 53 bin 204’ü erkek, 34 bin 237’si kadın oldu.

Kasım ayında işverenler İŞKUR üzerinden 195 bin 210 açık iş ilanı paylaştı. Söz konusu dönemde işverenlerin en çok aradığı meslekler arasında market elemanı başı çekti.

Ardından özel güvenlik görevlisi, satış danışmanı, turizm ve otelcilik elemanı, garson, konfeksiyon işçisi ve reyon görevlisi geldi.

Ocak-Kasım 2023 dönemi incelendiğinde de en fazla işe yerleştirme de bu meslek gruplarında görüldü.

GCM Yatırım Banner

İş Başvurusunda İmalat Sektörü Öne Çıktı

Ocak-Kasım 2023 dönemi ele alındığında yüzde 98,8 ile büyük çoğunluğu özel sektörün oluşturduğu 2,4 milyonu aşkın açık iş başvurusu geldi.

Başvurular içinden büyük çoğunluğu oluşturan sektör 1 milyon 56 bin 81 ile imalatta kayda geçti. İmalat sektörünü yaklaşık 316 ilanla toptan ve parakende ticaret izledi.

Ardından sırasıyla idari ve destek hizmetleri, konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetleri ve inşaat sektörleri geldi.

İstanbul ve Ardahan Birinci Sırada

İŞKUR verilerine göre Ocak-Kasım 2023 döneminde en fazla işe yerleşmenin yapıldığı il 227 bin 53 kişi ile İstanbul oldu.

İstanbul’u 86 bin 119 kişi ile Ankara, 57 bin 885 kişi ile Bursa, 57 bin 846 kişi ile İzmir ve 36 bin 703 kişi Adana izledi.

Söz konusu dönemde en az işe yerleşme yapılan şehirlerde 362 kişi ile Ardahan başı çekti. Ardahan’ın 456 kişi ile Hakkari, 704 kişi ile Gümüşhane, 829 kişi ile Kars ve 874 kişi ile Kilis takip etti. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.