Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye’nin Buğday ve Arpa Üretimi Beklentileri Karşıladı

Ulusal Hububat Konseyi (UHK) Yönetim Kurulu Başkanı Özkan Taşpınar, buğday üretimine ilişkin açıklamalarda bulundu.
Türkiye’nin Buğday ve Arpa Üretimi Beklentileri Karşıladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye’nin buğday üretimi artarken 21,5 milyon tona ulaşıldı. Arpa üretiminde ise 9 milyon rakamı görüldü. Ulusal Hububat Konseyi (UHK) Yönetim Kurulu Başkanı Özkan Taşpınar, hububatta hasat sezonunun sonuna gelindiğini, buğday ve arpa rekoltesinin beklentileri karşıladığını söyledi.

Geçen yılın sonlarına doğru yaşanan ve bu yılın ilk aylarında da devam eden kuraklıkların endişe verdiğini belirten Taşpınar, “Bu kuraklıklar, son 63 yılın ikinci kurak kışı olarak kayıtlara geçti. Mart ayı ve devamındaki düzenli yağışlarla hububattaki rekolte uzun yıllar ortalamasının üzerinde seyretti ve ülke genelinde 21,5 milyon ton buğday elde edildi.” açıklamasında bulundu.

Bahar aylarında aşırı yağış alan bölgelerde bitkide hastalıklar olduğunu, bu nedenle kalitede bir kısım düşüklükler meydana gelse de çok fazla bir problem yaşanmadığını sözlerine ekledi.

Taşpınar, rekoltede uzun yıllar ortalamasının buğdayda 20 milyon, arpada ise 8 milyon ton civarında olduğunu söyledi. Bu yılki hasat sezonunda buğday üretiminin uzun yıllar ortalamasını geçtiğini, arpada bugüne kadar hiç görülmemiş 9 milyon ton gibi bir rakamı yakaladıklarını belirtti.

Rakamlarda çiftçiye verilen desteklerin önemli rol oynadığını belirten Taşpınar, “Elde edilen 21,5 milyon ton buğdayın yanında 8-9 milyon ton da ithal edilen buğday var. Dolayısıyla 30 milyon ton civarında buğday stoku oldu. Bunun 20 milyon tonunu iç tüketimde kullanırken, geriye kalanı un, bisküvi, makarna, bulgur, helva veya irmik olarak işleyip ihraç ediyoruz.” açıklamasında bulundu. (AA)

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.