Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye Yılın İlk 6 Ayında 5 Milyar Dolara Yakın Yatırım Aldı

Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) Başkanı Engin Aksoy, Türkiye'nin yılın ilk yarısında uluslararası doğrudan yatırım girişlerine ilişkin konuştu.
Türkiye Yılın İlk 6 Ayında 5 Milyar Dolara Yakın Yatırım Aldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) Başkanı Engin Aksoy, Türkiye’nin küresel uluslararası doğrudan yatırım akımlarından yüzde 1,5 pay alma hedefi bulunduğunu ve mevcut rakamların ülke ekonomisinin potansiyelini yeterince yansıtmadığını söyledi.

Aksoy, Türkiye’ye bu yılın ilk 6 ayında 4,8 milyar dolar düzeyinde uluslararası doğrudan yatırım girişi gerçekleştiğini bu yatırımların 2,5 milyar doları birleşme, satın alma veya sıfırdan gibi yatırım sermayesi girişleri olduğunu belirtti.

2002 yılından bu yana Türkiye’ye gelen tüm yatırımlar içerisinde Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin yüzde 59 pay ile ilk sırada yer aldığını sözlerine ekleyen Aksoy, yılın ilk 6 ayında genel eğilimin korunduğunu ifade etti.

YASED Başkanı Aksoy, Türkiye’nin, içerisinde bulunduğu bölgede nüfusu ve Gümrük Birliği’nin de katkısıyla yoğun ticaret ilişkileri içerisinde olduğu AB pazarına yakınlığı ile önemli bir yatırım potansiyeli olduğunu vurguladı.

Türkiye’nin, rekabet içerisinde olduğu Polonya ve Macaristan gibi ülkelere kıyasla maliyetlerin daha düşük bir ülke olduğuna dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner

Risk göstergeleri ve düzenleyici çerçeve açısından Türkiye’de halen iyileşme alanlarının mevcut olduğunu, bunun için başta Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu’na (YOİKK) önem verdiklerini belirten Aksoy, öncelikli gündem konularını kamu otoriteleri ile birlikte takip ettiklerini söyledi.

Yakın zamanda açıklanması beklenen Orta Vadeli Program’da da YASED için önemli olan gündem konularının takibini yapacaklarını ifade etti. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın