Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye ve Suriye Arasında Resmi İlk Temas Rusya’da Kuruldu

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Suriye meselesinin değerlendirildiği Rusya'da yapılan üçlü toplantıya ilişkin açıklamalarda bulundu. İşte detaylar;
Türkiye ve Suriye Arasında Resmi İlk Temas Rusya’da Kuruldu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türkiye, Rusya ve Suriye arasındaki üçlü toplantıya ilişkin detaylar verdi. Üçlü toplantıda Suriye ve bölgedeki durumun bir an önce olumlu yönde gelişmesi ve sulhun sağlanması için neler yapılabileceğinin görüşüldüğünü kaydetti.

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanı Hakan Fidan ile Akar’ın dün sabah saatlerinde konuya ilişkin görüşme sağlamak için Ankara’dan Rusya’nın başkenti Moskova’ya gittiği belirtildi.

Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre Vnukova Havalimanı’nda Rus yetkililer ile Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ve diğer ilgililer tarafından karşılandıkları bildirildi. Sonrasında Akar ve Fidan’ın doğrudan Rusya Savunma Bakanlığı’na geçtiği eklendi.

Toplantıdaki En Önemli Konu Terörle Mücadele

Rusya Savunma Bakanlığı’nda Akar ve Fidan’ın, Rusya Federasyonu Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Suriye Savunma Bakanı Ali Mahmud Abbas ile Rusya Federasyonu ve Suriye istihbarat başkanlarıyla üçlü toplantı yaptığı paylaşıldı.

Toplantı gündemindeki Türkiye’nin değindiği en önemli hususlardan birinin terörle mücadele olduğunu belirten Akar, başta Suriye ve Irak olmak üzere tüm komşuların toprak bütünlüğü ve egemenlik haklarına saygılı olunduğunu öne sürdü.

GCM Yatırım Banner

Türkiye’nin tek amacının terörle mücadele olduğunu vurgulayarak, Suriye için de tehdit oluşturan PKK/YPG, DEAŞ gibi terör örgütü üyelerini etkisiz hale getirmenin amaçladığını dile getirdi.

Suriye’den Türkiye’ye Yapılan Göçlerin Önü Kesilecek

Bakan Akar yapılacak çalışmalarla birlikte Suriye’den Türkiye’ye daha fazla göçün olmamasının sağlanacağına dikkat çekti.

Suriye sorununun Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) 2254 sayılı kararı çerçevesindeki tüm unsurları kapsayan ve bütüncül bir şekilde çözülmesi gerektiğinin altını çizdi.

Söz konusu durumda ileriki süreçte gerçekleştirilecek çalışmaların bölgede ve Suriye’de barışla istikrara giden yolda ciddi katkılar sağlayabileceğini savundu.

Üçlü toplantıların devam etmesi konusunda mutabakata varıldığını belirten Akar, “Temennimiz bir an önce bölgeye barışın, huzurun, istikrarın gelmesi. Bunun için bugüne kadar yaptığımız gibi bundan sonra da bize düşen görevleri yapmaya devam edecek, gerekli katkıları sağlayacağız.” ifadelerini kullandı.

KAYNAK:AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.