Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye ve Mısır, Gelişen Piyasalara Meydan Okudu

Gelişmekte olan ülke piyasaları 2015 yılından bu yana en kötü Ağustos ayını geride bırakırken, Türkiye ve Mısır hisse senetleri en çok kazandıranlar oldu.
Türkiye ve Mısır, Gelişen Piyasalara Meydan Okudu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Küresel hisse senedi piyasaları, merkez bankalarının sıkı para politikası adımları ve resesyon endişesiyle Ağustos ayında zayıf performans sergiledi. Gelişmekte olan ülkelerin hisse senedi piyasalarında ortalama yüzde 6 oranında düşüş oldu.

Türkiye ve Mısır ise bu düşüşe karşı gelerek, en çok kazandıranlar arasında yerini aldı. Bloomberg’in hazırladığı verilere göre gelişmekte olan piyasaların hisse senetleri 2015’ten bu yana en kötü Ağustos’u geride bıraktı.

Borsa İstanbul ve Mısır Borsası ise gelişmekte olan piyasalardaki yüzde 6’lık düşüşe karşın geçen ay en çok kazandıranlar arasında yerini aldı.

Çin’de artan ekonomi endişesi, ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz oranlarına devam etmeye niyetli olması piyasalarda risk iştahını düşürdü.

Türk ve Mısır hisse senetlerinin yılın ilk yedi ayından sonra, Ağustos’ta keskin bir toparlanma gösterdiğine dikkat çekildi.

GCM Yatırım Banner

BIST 100 ile MSCI Endeksi Arasındaki Makas Açıldı

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Bloomberg

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi bugün 8.019 puana çıkarak tüm zamanların zirvesine ulaştı. Endeks aylık bazda yüzde 10’dan fazla yükseldi.

Haberde, Mayıs seçimlerinden sonra Türkiye ekonomi politikalarında değişiklik yapılmasına ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın 750 baz puanlık faiz artışına dikkat çekilirken, yüksek enflasyonun yatırımcıları hisse senetlerine yönlendirdiği belirtildi.

Dubai’deki Tellimer’de bir strateji uzmanı Hasnain Malik, Mısır ve Türkiye gibi piyasaların yanı sıra daha uzaktaki Nijerya ve Pakistan gibi piyasalardaki politikalarda yapılan düzeltmelerin, yatırımcıların ilgisini çektiğini söyledi.

Mısır’ın hisse senedi endeksi bu yıl yerel para birimi cinsinden yüzde 29 artış gösterdi. Türkiye, Mısır ve Macaristan’ın ağırlıkları toplamda MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi’nin yaklaşık yüzde 1’ini oluşturuyor.

Bunun da yatırımcıların üstün performanslarından yararlanmak için kıyaslama tahsislerinden sapmaları gerektiği anlamına geldiği vurgulandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.