Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye ve Kırgızistan Arasında Dev Protokol: İmzalar Atıldı

Cevdet Yılmaz ve Akılvek Caparov’un katılımıyla 62 maddelik protokol imzalandı. Yılmaz, Türkiye’nin Kırgızistan ile ticaret hedefine yönelik açıklama yaptı. İşte detaylar;
Türkiye ve Kırgızistan Arasında Dev Protokol: İmzalar Atıldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye, diğer ülkelerle iş birliğini geliştirmek ve gelecek dönemlerde yapılacak yatırımlara yönelik yol haritasını oluşturmak için adım atmaya devam ediyor. Katar’ın ardından bu kez Kırgızistan ile masaya oturuldu.

Cumhurbaşkanı Cevdet Yılmaz, Kırgızistan Bakanlar Kurulu Başkanı Akılbek Caparov ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde bir araya geldi. İki ülkeden yetkililerin de dahil olduğu toplantının ardından protokol imzalandı.

Yılmaz ve Caparov, KEK Protokolü’nü ve buna ilişkin 62 maddelik eylem planını imzaladı. İmza töreninin ardından konuşan Yılmaz, Kırgızistan ile karşılıklı ticari ve ekonomik ilişkileri güçlendirmeye devam ettiklerini, iş birliğinin meyvelerini artan ticaret hacminin somut olarak ortaya koyulduğunu söyledi.

Hedef 5 Milyar Dolar

İki ülke arasındaki ticaret hacminin 1,6 milyar dolara ulaştığını belirten Yılmaz, ilk aşamada 2024’te bu rakamı 2 milyar dolara, orta vadede ise 5 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini açıkladı.

Türk müteahhitlerin Kırgızistan’da bugüne kadar yaklaşık 1 milyar dolar değerinde 93 proje üstlendiklerini, ülkede simge eserlerde imzalarının bulunduğunu ifade etti.

GCM Yatırım Banner

Bugün imzalanan eylem planında 62 maddenin yer aldığını kaydeden Cumhurbaşkanı Yardımcısı, bunları gelecek dönemlerde takip ederek birer birer hayata geçireceklerini belirtti.

Eylem planında karşılıklı ticaret ve yatırım iş birliğinin geliştirilmesine yönelik çalışmalar, madencilik ve hidroelektrik alanlarda iş birliğinin üst seviyelere çıkarılması, ulaştırma, ormancılık, finans, sağlık, kültürel ve tarihi mirasın korunması, eğitim ve bilim alanında iş birliği gibi önemli maddelerin yer aldığını aktardı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.