Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye ve BAE Arasındaki Anlaşmada Yeni Düzenleme

Türkiye ile BAE arasında 3 Mart'ta imzalanan Ekonomik Ortaklık Anlaşması'na Erdoğan'ın Körfez turunun ardından yeni bir yönetmelik eklendi. Detaylar haberde;
Türkiye ve BAE Arasındaki Anlaşmada Yeni Düzenleme
HABER GİRİŞ

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan Türkiye Cumhuriyeti ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Arasında Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması çerçevesindeki ticarette eşyanın tercihli menşeinin tespiti hakkındaki yönetmeliğin 1 Eylül itibarıyla yürürlüğe gireceği Resmi Gazete’de yayımlanarak bildirildi.

Resmi Gazete’de bugün Türkiye ile BAE arasında Nisan ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanan Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması’na ilişkin yeni yönetmelik yayımlandı.

Bakanlık tarafından hazırlanan yönetmelik, Türkiye ile BAE arasındaki söz konusu anlaşma kapsamında düzenlenen menşeli eşya kavramının tanımı ve idari iş birliği yöntemlerinin uygulanmasına ilişkin usul ve esasları düzenliyor.

Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması iki ülke arasındaki yönetmeliğin uygulanmasında tamamen o taraf ülkede elde edilen eşya ile taraf ülkede yeterli işçilik veya işleme tabi tutulmuş olmalarını temel alıyor.

Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelikte bahsi geçen maddelere ek olarak tamamen söz konusu ülkede elde edilmemiş girdilerin ihtiva ederek orada üretilen eşyanın menşeli eşya olarak değerlendirileceği belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Türkiye-BAE Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması 3 Mart’ta imzalanmıştı. Anlaşmanın BAE ekonomisine yaklaşık 25 bin, Türk ekonomisine ise 100 bin istihdam oluşturması hedefleniyor.

Erdoğan’ın gerçekleştirdiğini Körfez turunun ardından yayımlanan bahsi geçen karar, iki ülke arasındaki menşeli eşya yöntemlerine ilişkin alındı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın