Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Türkiye ve BAE Arasındaki Anlaşmada Yeni Düzenleme

Türkiye ile BAE arasında 3 Mart'ta imzalanan Ekonomik Ortaklık Anlaşması'na Erdoğan'ın Körfez turunun ardından yeni bir yönetmelik eklendi. Detaylar haberde;
Türkiye ve BAE Arasındaki Anlaşmada Yeni Düzenleme
Yorum

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan Türkiye Cumhuriyeti ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Arasında Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması çerçevesindeki ticarette eşyanın tercihli menşeinin tespiti hakkındaki yönetmeliğin 1 Eylül itibarıyla yürürlüğe gireceği Resmi Gazete’de yayımlanarak bildirildi.

Resmi Gazete’de bugün Türkiye ile BAE arasında Nisan ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanan Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması’na ilişkin yeni yönetmelik yayımlandı.

Bakanlık tarafından hazırlanan yönetmelik, Türkiye ile BAE arasındaki söz konusu anlaşma kapsamında düzenlenen menşeli eşya kavramının tanımı ve idari iş birliği yöntemlerinin uygulanmasına ilişkin usul ve esasları düzenliyor.

Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması iki ülke arasındaki yönetmeliğin uygulanmasında tamamen o taraf ülkede elde edilen eşya ile taraf ülkede yeterli işçilik veya işleme tabi tutulmuş olmalarını temel alıyor.

Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelikte bahsi geçen maddelere ek olarak tamamen söz konusu ülkede elde edilmemiş girdilerin ihtiva ederek orada üretilen eşyanın menşeli eşya olarak değerlendirileceği belirtildi.

Türkiye-BAE Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması 3 Mart’ta imzalanmıştı. Anlaşmanın BAE ekonomisine yaklaşık 25 bin, Türk ekonomisine ise 100 bin istihdam oluşturması hedefleniyor.

Erdoğan’ın gerçekleştirdiğini Körfez turunun ardından yayımlanan bahsi geçen karar, iki ülke arasındaki menşeli eşya yöntemlerine ilişkin alındı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu