Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye Ticaret Listesinden İsrail ve Irak’ı Çıkardı

İsrail’e karşı siyasi söylem geliştiren Türkiye’nin ticarette iş birliğini sürdürmesi tartışmalara neden olurken, gelinen noktada bakanlık ticaret listesini güncelledi.
Türkiye Ticaret Listesinden İsrail ve Irak’ı Çıkardı
HABER GİRİŞ

Türkiye’nin, Gazze’ye saldırıları nedeniyle İsrail’i boykot etmesine rağmen ticaret tarafında savaş öncesi günlerin yaşandığı ve Netanyahu hükümetiyle yapılan ihracat anlaşmalarının savaş sonrası arttığı konuşulurken yeni bir gelişme yaşandı.

Ticaret Bakanlığı, her yıl hazırladığı “İhracatta Hedef Ülkeler Listesi”nden bu yıl İsrail’in de olduğu toplam 5 ülkeyi çıkardı.

Listeden İsrail, Irak, Mozambik, Sudan ve Kongo Demokratik Cumhuriyeti çıkarılırken, 9 yeni ülke eklendi. Ticaretteki yeni hedef ülkeler; Bangladeş, Bahreyn, Cezayir, Bosna Hersek, Çekya, Portekiz, Tunus, Ürdün ve Umman oldu.

Ticaret Bakanlığı’na bağlı İhracat Genel Müdürlüğü tarafından paylaşılan listeye ilişkin açıklama yapan Genel Müdür Mehmet Ali Kılıçkaya, her yıl güncellenen ticarette yeni hedef ülkelerinin global, siyasi ve ekonomik şartlara göre belirlendiğini kaydetti.

Ayrıca İslami ülkelere göre de belirlemelerin yapıldığının altını çizerek, “Uzak ülkeler stratejisi çerçevesinde ülkeler ile İslam ülkeleri ihracatı geliştirme stratejisi kapsamında incelenen İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi ülkeler de dikkate alınmıştır” ifadelerini kullandı.

GCM Yatırım Banner

Bakan Günde 8 Gemi İsrail’e Gidiyor Demişti

Geçen yıl Mayıs ayında seçimlere giderken mevcut iktidar dış politikada normalleşme adımlarını İsrail için de atmış, iki ülke arasında ticaret kapısı sonuna kadar aralanmıştı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Uraloğlu, Türkiye’nin İsrail’e savaşın başladığı 7 Ekim’den, 2023 yılının son gününe kadar toplam 701 gemi seferi yaptığını açıklamıştı.

Uraloğlu, “Bu da günde ortalama 8 gemiye tekabül etmektedir. Bu rakamlar gerek ülkemizden direk İsrail limanına giden, gerekse transit olarak bizim limanımıza uğrayarak İsrail’e giden gemi sayısının toplamıdır” demişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.