Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye-Suudi Arabistan Dış Ticaret Hacminde Hedef 30 Milyar Dolar

Suudi Arabistan-Türkiye İş Forumu'nda konuşan Ticaret Bakanı Ömer Bolat, iki ülke arasındaki yatırımların artırılmasının önemine değindi. Detaylar haberde;
Türkiye-Suudi Arabistan Dış Ticaret Hacminde Hedef 30 Milyar Dolar
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Körfez turu kapsamında Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu tarafından hayata geçirilmesi planlanan iş forumlarının ilki Cidde’de Ritz-Carlton Otel’de gerçekleştirildi. Suudi Arabistan-Türkiye İş Forumu’nda konuşan Ticaret Bakanı Ömer Bolat, iki ülke arasındaki yatırımların artırılmasının önemine değindi.

İki ülke liderlerinin öncülüğünde taraflar arasında son dönemde yaşanan olumlu gelişmelerden bahseden Bolat, iş forumunun çok önemli bir dönüm noktası olacağına inandığını dile getirdi.

İki Ülke Arasındaki Dış Ticaret Hacminin Katlanması Hedefleniyor

Türkiye-Suudi Arabistan dış ticaret hacminin 2022 yılında yaklaşık 6,5 milyar dolar olarak gerçekleştiği bilgisini veren Bolat, hedeflerinin bu rakamı kısa vadede 10 milyar dolara, uzun vadede ise 30 milyar dolara çıkarmak oluğunun altını çizdi.

Ülkelerin sahip olduğu tarihi ve kültürel bağların yanı sıra güçlü ekonomilerinin, nitelikli iş gücü piyasaları ve başarılı girişimcilerin olduğu bir ortamda ekonomik ve ticari ilişkileri çok daha üst seviyelere çıkarmaya büyük katkı sağlayacağını ifade etti.

Her iki ülkenin birbirini tamamlayan dış ticaret yapılarının, ticari ilişkilerde kazan-kazan prensibini ön plana çıkardığını sözlerine ekledi.

GCM Yatırım Banner

Suudi Arabistan’ın başta petrol, petrol ürünleri ve plastik ürünleri, kimyasallar, demir-çelik ürünleri olmak üzere Türk sanayisinin önemli tedarikçilerinden ve stratejik ortaklarından olduğunu hatırlattı.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @omerbolatTR

“İki Ülke Arasındaki İş Birliği Güçlü Bir Sinerji Yaratacak”

Ticaret hedefine ulaşma yolunda önceliklerinin ürün çeşitliliğini artırmak olduğunu kaydeden Bolat, dünyada en fazla serbest ticaret anlaşması imzalayan 10 ülkeden birisi olan Türkiye olarak Körfez İşbirliği Konseyi üyesi ülkelerle de ticareti serbestleştirmeyi önemsediklerini vurguladı.

Özellikle Körfez ülkelerinin Avrupa’ya ve dünyaya erişimini kolaylaştıracak projelerde Türkiye ile Suudi Arabistan’ın iş birliğinin güçlü bir sinerji meydana getireceğini belirtti.

Bolat, Türkiye’nin 900 milyar doları aşan gayrisafi milli hasılasıyla ve Gümrük Birliği anlaşmasıyla 1,5 milyar tüketiciye ulaşma potansiyeline sahip olduğunun altını çizdi.

Suudi Arabistan’ın Türkiye’de 2 milyar doları aşan doğrudan yatırımları olduğu ve faaliyet gösteren 1400’den fazla Suudi şirketi bulunduğu bilgisini de veren Bolat, Suudi yatırımcıların ve şirketlerin Türkiye’nin sunduğu fırsatlardan yararlanmalarını önemsediklerini ifade etti. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.