Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye’nin Sebze Meyve İhracatında Rusya En Büyük Paya Sahip

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) verileri, Rusya'ya yapılan sebze meyve ihracatının büyük paya sahip olduğunu gösteriyor.
Türkiye’nin Sebze Meyve İhracatında Rusya En Büyük Paya Sahip
HABER GİRİŞ

Antalya ile Isparta ve Burdur’un yer aldığı Batı Akdeniz Bölgesi’nde faaliyet gösteren 1638 firma, gerçekleştirdikleri ihracat ile ülke ekonomisine katkı sağlıyor. Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) verileri, bölgeden bu yılın ilk 4 ayında tüm kalemlerde yapılan ihracatın 886 milyon doları geçtiğini ve en fazla ihracatın yaş sebze ve meyve sektöründe gerçekleştiğini ortaya koydu.

Rusya’ya yapılan ihracat, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 59,83’lük artışla 78 milyon 759 bin 695 dolara ulaştı. Bu Rusya’yı sebze meyve ihracatına en fazla paya sahip ülke yapıyor. Rusya’yı 60 milyon 643 bin 45 dolarla Almanya, 54 milyon 682 bin 423 dolarla Çin, 53 milyon 399 bin 33 dolarla Ukrayna takip etti.

Yazın İhracatın Artması Bekleniyor

Yaz aylarının gelmesi ile beraber Rusya ve Almanya pazarlarına daha fazla meyve ihracatı yapılacağı tahmin ediliyor. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) Başkan Yardımcısı Ramazan Keskin, Türkiye’den Rusya’ya geçen yıl miktar bazında 1,5 milyon ton sebze ve meyve ihracatı yaptıklarını söyledi.

Türkiye için Rusya’nın önemli bir pazar olduğunu belirten Keskin, “Rusya, Karadeniz’den komşumuz olması ve nüfusa oranla tüketim yoğunluğundan kaynaklı yaş sebze ve meyve sektöründe en büyük müşterimiz, Türkiye’den en fazla sebze ve meyve alıcısı. Bu anlamda Rusya bizim için çok önemli.” açıklamasında bulundu.

Antalya’nın, yaş sebze ve meyve sektöründe Türkiye’nin önde gelen üretim merkezlerinden biri olduğunu belirten Keskin, Rusya’ya verdikleri öneme dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner

Serik ilçesinde domates üreticisi Beyazıt Işık, Türkiye’de domates tüketiminin büyük bir kısmını Antalya’nın karşıladığını belirterek, ürettiklerini sadece iç pazara değil, yurt dışına da gönderdiklerini söyledi. Işık, dünyanın her yerine ürün gönderdiklerini ve Rusya’nın kendileri için en önemli alıcı ülke olduğunu kaydetti. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın