Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Türkiye Rekabetçi Kalmak İstiyorsa Yeşil Ekonomiye Ağırlık Vermeli

EBRD Türkiye Direktörü Arvid Tuerkner, finansmanlarının yarısını yeşil ekonomiye ayıracaklarını ve Türkiye’ye 500 milyon Euro sağlayacaklarını söyledi.
Türkiye Rekabetçi Kalmak İstiyorsa Yeşil Ekonomiye Ağırlık Vermeli
HABER GİRİŞ

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Türkiye Direktörü Arvid Tuerkner, Bloomberg HT yayınına katılarak yeşil dönüşüm projeleri hakkında konuştu.

Türkiye’ye 500 milyon Euro “yeşil” finansman vereceklerini söyleyen Tuerkner, bunu güçlü kredi dinamikleri olan bankalarla sağlayacaklarını ifade etti.

Türkiye’ye yeşil dönüşümün sağlanması konusunda güvendiğini, ağırlıklı olarak çimento, alüminyum ve tekstil sektörlerinin karborsuzlaştırılması gerektiğini ifade etti.

Bu doğrultuda Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB) ile yeşil finansmanın ilk bölümü için ile ilk imzayı attıklarını açıkladı.

Gelen projelere göre hareket edeceklerini söyleyen Tuerkner, 2 milyar Euro’luk daha finansman sağlanabileceğini sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

“Türkiye’nin yeşil dönüşümde uzun vadeli stratejileri olması gerekiyor” şeklinde konuşarak fosil yakıtlar kullanmasının ekonomi üzerinde ciddi bir yük oluşturduğuna dikkat çekti.

Türkiye’nin Söz Verdiği Şeyleri Açıklaması Gerekiyor

Ardından sözü Paris Anlaşması’na getirdi. Türkiye’nin geçen yıl Paris Anlaşması’nı onaylayarak taahhütte bulunduğunu belirterek, “Türkiye’nin söz verdiği şeyleri açıklaması gerekiyor. Bir süre sonra AB yakın gelecekte yeşil ekonomiye dönük ek vergi koyacak. Türkiye’nin ihracatının yüzde 40’ı AB ülkelerine. Eğer rekabetçi kalmak istiyorsa, yeşil ekonomiye ağırlık vermeli” dedi.

EBRD’nin Türkiye’de Paris Anlaşması’nın onaylanmasından önce de yeşil yatırım konusunda oldukça aktif olduğunu sözlerine ekledi.

Avrupa Birliği Komisyonu Kıdemli Başkan Yardımcısı Frans Timmermans de Ankara ziyareti kapsamında Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ile görüşerek yeşil dönüşüm konusunu ele aldı.

Küresel ısınmayı 1,5 derece ile sınırlama hedefinin canlı tutulması gerektiğini söyleyen Timmermans, “Türkiye’nin Ulusal Katkı Beyanı’nı COP27 öncesinde güncelleme taahhüdünü takdir ediyorum.” ifadesini kullanmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.