Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB ile Türkiye Arasında Yeşil Dönüşüm Görüşmeleri Gerçekleşti

AB yetkilisi ile Türk bakanlar arasında yapılan görüşmelerde yeşil dönüşümde ortaklık ve küresel ısınma konuları ele alındı.
AB ile Türkiye Arasında Yeşil Dönüşüm Görüşmeleri Gerçekleşti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Kıdemli Başkan Yardımcısı Frans Timmermans, Türkiye’ye resmi ziyareti kapsamında Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan ile görüştü.

Emine Erdoğan ile sıfır atık konusundaki çalışmaları, Türkiye’nin mikroplastiklerin azaltılması konusundaki iş birliğinin önemini tartıştıklarını söyledi.

Murat Kurum ile de verimli bir görüşme gerçekleştiğini söyleyen Timmermans, “Adaptasyonu artırmalı, küresel ısınmayı 1,5 derece ile sınırlama hedefini canlı tutmalı, birbirimizle ve bölgeyle iş birliğimizi güçlendirmeliyiz. Türkiye’nin Ulusal Katkı Beyanı’nı COP27 öncesinde güncelleme taahhüdünü takdir ediyorum.” dedi.

AB adına Ankara’da olmasının bu sürecin devamı açısından sembolik önem taşıdığını, gelecek nesil için daha iyi bir dünya, daha iyi bir çevre ortaya koymak zorunda olduklarını ifade etti.

“Türkiye ile olan diyaloğumuzun hem AB için hem de Türkiye için stratejik bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Çünkü içinde bulunduğumuz politik ortam çok zorlu. Barbarlığı reddeden ülkelerin bir arada durması gerekiyor.” diyen Timmermans, Rusya-Ukrayna savaşına da değindi.

GCM Yatırım Banner
Ukrayna’nın barışçıl halkına yapılan bu işgali reddeden ülkelerin bir arada olması gerektiğini sözlerine ekledi.
Frans Timmermans - Mehmet Muş Görüşmesi
Kaynak: Twitter

Ticaret Bakanı Muş ile görüşmesine dair “Ekonomilerimizin yeşil dönüşümü için yakın ortaklar olmak şimdi her zamankinden daha önemli. Türkiye’nin 2053’te iklim nötr olmaya geçişini hızlandırmak için atacağı adımları sabırsızlıkla bekliyoruz.” açıklamasını yaptı.

Bakan Kurum, Ukrayna savaşının kendi kendinize her alanda yetebilen ülke olmanız ve tüm ülkelerin kendi enerjilerini kendilerinin karşılayabilecek bir bağımsızlığa sahip olması gerektiğini tüm dünyaya bir kez daha gösterdiğini ifade etti.

Timmermans ile Türkiye’nin iklim değişikliği ile yaptığı mücadeleyi, gelecekte atılacak adımları, AB ile birlikte karşılıklı sağlayacakları destekleri detaylı bir şekilde görüştüğünü dile getirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.