Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye Otomotivde Tüm Zamanların İhracat Rekorunu Kırdı

Yüksek enflasyon ve düşük faiz politikalarıyla yıldızı parlayan otomotiv sektöründe 2023 yılı güzel geçti. Sektörün ihracatı tüm zamanların rekorunu kırdı.
Türkiye Otomotivde Tüm Zamanların İhracat Rekorunu Kırdı
HABER GİRİŞ

Yıl boyunca rekor düzeyde satış haberlerine konu olan otomotiv sektörü 2023’ü zirvede kapattı. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) verilerine göre sektör 35 milyar dolar ile tüm zamanların ihracat rekorunu kırdı.

OİB’nin son paylaştığı verilere göre ülke ihracatında yüzde 15,8’lik payı oluşturan otomotiv endüstrisinin ihracatı sene sonunda yüzde 13 artışla 35 milyar doları gördü.

Kasım ayına kıyasla Aralık ayındaki artış ise yüzde 1,1 oldu. Böylece sektör yılın son ayında 3 milyar 176 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi.

Son verileri yorumlayan OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, “Geçen yılın son ayında da 3,2 milyar dolar ile bugüne kadarki en yüksek aralık ayı ihracatına ulaştık. Geçen yılın tamamında da hedeflerimizi de geçerek tüm zamanların ihracat rekorunu kırdık” dedi.

Aralık Ayının En Büyük Pazarı Fransa Oldu

Verilerde, Türkiye otomotiv endüstrisinin satış yaptığı pazarlar arasında Almanya ve Fransa öne çıktı.

GCM Yatırım Banner

Her ayın verisinde öne çıkan Almanya’ya 2023 yılında yüzde 11 artışla 4 milyar 854 milyon dolarlık ürün satışı yapıldı.

Fransa’ya yapılan ihracatta ise yüzde 33 oranında artış yaşandı. Fransa’daki ihracat artışını yüzde 21,5 ile İtalya izledi.

Senenin son ayında Fransa’ya 407 milyon dolar, Almanya’ya 378 milyon dolar ve İtalya’ya 330 milyon dolar ihracat oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın