Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye, Oryantal Tütünde Dünya Lideri! İhracat Ne Kadar?

Güven, 2018 Ocak-2022 Eylül tarihleri arasındaki tütün ihracatı hakkında bilgiler paylaştı ve Türkiye’nin sektörde lider olduğunu söyledi. İşte detaylar;
Türkiye, Oryantal Tütünde Dünya Lideri! İhracat Ne Kadar?
HABER GİRİŞ

BAT Türkiye, Kafkaslar ve Kuzey Kıbrıs Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Murat Güven, 2018 Ocak-2022 Eylül tarihleri arasında tütün ihracatının 4,2 milyar dolara ulaştığını söyledi. 2018 yılında 1 milyar doların üzerinde ihracatla rekor kıran tütün sektörü, binlerce kişinin geçim kaynağı olan bir sektör olarak karşımıza çıkıyor.

Güven, tütün sektörünün ihracat seferberliği açısından önemli bir unsur olmaya devam ettiğini, Türkiye’nin oryantal tütün üretiminde dünyanın lider ülkesi konumunda olduğunu belirtti. Tütünlerin 50.000 üretici tarafından yetiştirildiğini ifade etti.

British American Tobacco (BAT) olarak 1950’den beri Türk tütününü en çok kullanan şirketlerden biri olduklarını, Türkiye’de yetişen oryantal tütünün yüzde 20’sini aldıklarını dile getirdi. 80 milyon dolara yakın yüzde 33’lük oryantal tütünün üretim faaliyetlerinde kullandıklarını söyledi.

BAT’ın Türkiye’den 13 milyon kilo tütün aldığını, bunun 8 milyon kilosunu global pazara, 5 milyon kilosunu ise Türkiye’deki operasyonlar için kullandıklarını kaydetti.

Geçtiğimiz gün AK Parti, 11 maddeden oluşan tütün, tütün ürünleri ve alkol piyasasını kapsayan kanun teklifini Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunmuştu. Teklifin amacının, kaçakçılık ve kayıt dışı üretimin sonucu olan haksız rekabetin önlenerek tüm tarafların mali ve teknik mevzuat çerçevesinde davranmasını sağlamak olduğu belirtilmişti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.