Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AKP’den Kaçak Tütün Ürünleri için Hapis Cezası Teklifi

AK Parti, tütün, tütün mamulleri ve alkollü ürünlerin üretimi, alım satımına ilişkin kanun teklifini TBMM’ye sundu. İşte detaylar;
AKP’den Kaçak Tütün Ürünleri için Hapis Cezası Teklifi
HABER GİRİŞ

AK Parti, 11 maddeden oluşan “Tütün, Tütün Mamulleri ve Alkol Piyasasının Düzenlenmesine Dair Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi”ni Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı’na sundu. Söz konusu kanun ile tütün, tütün mamulleri ve alkolün Türkiye sınırları içerisinde üretimine, alım ve satımına ilişkin usul ve kurallar belirleniyor.

Teklifin amacı, kaçakçılık ve kayıt dışı üretimin sonucu olan haksız rekabetin önlenerek tüm tarafların mali ve teknik mevzuat çerçevesinde davranmasını sağlamak. Ayrıca şeffaf ve eşitlikçi bir piyasa ortamı hedefleniyor.

Düzenleme kapsamında Ürün İzleme Sistemi’ne müdahale edilmesi halinde 3 yıldan 8 yıla kadar hapis cezası öngörülüyor. Söz konusu suçların tespiti halinde vergi müfettişleri ve yardımcıları tarafından bu suçlara ilişkin raporun Cumhuriyet Başsavcılığına bildirilmesi ile incelemenin tamamlanması beklenmeden kamu davasının ivedilikle açılması amaçlanıyor.

Teklif ile birlikte tütün ve tütün mamulü üreticilerine teminat uygulaması getiriliyor. Bu doğrultuda belirtilen teminatı vermeyenlerin faaliyete ilişkin belgeleri teminat verilinceye kadar askıya alınacak.

Üzerinde özel etiketi ve işareti olmayan özel tüketim vergisine tabi makaron tespitlerinde, söz konusu ürünleri belirli sayıda bulunduran, üreten veya ithal edenler cezalı tarhiyattan müteselsilen sorumlu tutulacak.

GCM Yatırım Banner

Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan yetki belgesi almadan veya bildirimde bulunmadan tütün ticareti yapanlara 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası verilecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.