Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye-Macaristan Dostluğu İhracat Hedefini Yukarı Taşıdı

İsveç’in NATO’ya kabulünde aynı iradeyi gösteren Türkiye ve Macaristan’dan birliktelik mesajı geldi. Bakan Kacır, iki ülke arasında ihracat hedefinin arttığını duyurdu.
Türkiye-Macaristan Dostluğu İhracat Hedefini Yukarı Taşıdı
HABER GİRİŞ

İsveç’in NATO üyeliği meselesinde aynı noktada yer alan Türkiye ve Macaristan arasında ekonomik iş birliği de artıyor. İki günlük Macaristan ziyareti sonrası Budapeşte’deki temaslarına dair açıklamalarda bulunan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, iki ülke arasındaki ticaret hacminin 4 milyar dolara yaklaştığını ve yeni hedefin 6 milyar dolara yükseltildiğini söyledi.

Bakan Kacır, “Liderlerimizin koyduğu 6 milyar dolarlık bir hedef var ve bu hedefe doğru adım adım ilerliyoruz. Savunma sanayisinin bu hedefte önemli bir ivme ortaya çıkaracağını öngörüyoruz” diye konuştu.

Savunma sanayisinde Türk firması Nurol Makine’nin son dönemde Macaristan’daki paydaşlarıyla tedarik ve ortak üretim projesi yürüttüğünü söyleyerek, bu gelişmenin savunma alanında çok önemli bir adım olduğunu ifade etti.

Bakan, “Macaristan halihazırda savunma sanayisinde özellikle kendi ordusunun modernizasyonu konusunda önemli bir program yürütüyor. Bu programda Türkiye savunma sanayisi kurumlarının daha etkin şekilde rol oynamasını hedefliyoruz” diye ekledi.

Türkiye 10 Milyar Dolar İhracata Koşuyor

Kacır, Macaristan ile geliştirilecek ekonomik iş birliğinde sadece savunma sanayisinin değil, otomotiv alanının da ele alındığını kaydetti. Savunma alanında ise Türkiye’nin sınır tanımadığını şu sözlerle paylaştı:

GCM Yatırım Banner

“Türk savunma sanayisi 2023 yılı itibarıyla 6 milyar dolar ihracat düzeyini yakalıyor ve hızla 10 milyar dolar ihracata koşuyor olacağız. Bu kapsamda önemli dostlarımızdan biri olan Macaristan’la da özellikle savunma alanında gerçekleştireceğimiz iş birliği, liderlerimizin koyduğu 6 milyar dolarlık yıllık ticaret hacmini yakalamamıza vesile olacak.” (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.