Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye, İsveç Kartını 20 Milyar Dolarlık Paket için Kullandı

Dün Meclis’ten çıkan İsveç’in NATO üyeliği kararı dünya basınında geniş yer tuttu. New York Times, dikkat çeken iddiayı yazdı.
Türkiye, İsveç Kartını 20 Milyar Dolarlık Paket için Kullandı
HABER GİRİŞ

Geçen yıl boyunca NATO kapısında bekleyen İsveç’in üyeliğinin Türkiye tarafınca dün itibarıyla kabul edilmesinin yankıları dünya kamuoyunda sürüyor. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) dün yaptığı kritik oylamayı gündemine alan New York Times gazetesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD Başkanı Başkanı Joe Biden ile pazarlığını yazdı.

Geçen yıldan beri İsveç’i kapıda bekleten Erdoğan’ın NATO’ya üyelik meselesini ihtilafta bırakmamak karşılığında ABD’nin de 20 milyar dolarlık F-16 savaş uçağı paketine onay istediği konuşuluyor.

Haberde, Türkiye’nin NATO düğümünü çözmesiyle ABD ile ilişkilerinde de iyileşme olacağı, diplomatik sorunların hafifleyebileceği çıkarımı yapıldı.

Biden’ın Kabul Ettiği Konuşuluyor

Türkiye tarafında Erdoğan’ın NATO kartını kullanırken, ABD tarafında ise Biden’ın karşılıklı şartlara uymayı kabul ettiği ileri sürüldü.

Haberde, Biden yönetiminin Türkiye’ye F-16 teslimatının yapılması için kongrede destek vereceği bilgisi paylaşıldı.

GCM Yatırım Banner

Sadece AKP, CHP ve MHP Evet Oyu Kullandı

TBMM Meclis Genel Kurulu’nda yapılan oylamada İsveç’in NATO’ya katılım protokolüne katılan partilerden yalnızca üçü evet oyu kullandı.

Oylamaya 346 milletvekili katılırken, 287 kabul, 55 ret oyu çıktı. Kabul oyu kullananlar AKP, CHP ve MHP’li milletvekilleri oldu.

İYİ Parti, Saadet Partisi, TİP, Yeniden Refah Partisi, Hüda-Par, TİP, DSP ve Demokrat Parti milletvekilleri ise hayır oyu kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın