Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye, İmalat Sektörüyle Yatırımlarda Lider Konumda

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Burak Dağlıoğlu tarafından açıklanan son verilere göre uluslararası doğrudan yatırımların Türkiye'ye olan ilgisi artıyor. Detaylar haberde;
Türkiye, İmalat Sektörüyle Yatırımlarda Lider Konumda
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Burak Dağlıoğlu, Türkiye’ye yönelik uluslararası yatırımlar hakkında bilgi verdi. Dağlıoğlu, doğrudan yatırımların geçen yıl 10,6 milyar dolar seviyesine ulaştığını açıkladı.

Dağlıoğlu açıklamasında Türkiye’ye en fazla yatırım yapan ülkeler arasında Hollanda, Almanya, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Rusya, Fransa, Birleşik Krallık, İrlanda, ABD ve İsviçre’nin yer aldığını belirtti.

İmalat sektörünün uluslararası doğrudan yatırımlardan en büyük payı aldığını vurgulayarak, bu sektörün geçen yıl yüzde 30,7’lik bir payla lider konumda olduğunu ifade etti.

İmalat sektörünü toptan ve perakende ticaret sektörünün yüzde 17,6 payla takip ettiği bilgisini paylaşarak, finans ve sigorta sektörünün ise yüzde 10,7 payla üçüncü sırada yer aldığını aktardı.

Küresel Yatırımlarda İyileşme İşaretleri Var

2023 yılında küresel yatırımlarda daralmaların gözlendiğini söyleyen Dağlıoğlu, ancak 2024’ten itibaren küresel yatırımlarda iyileşme işaretlerinin ortaya çıkmaya başladığını bildirdi.

Şimdi Kayıt Olun

Özellikle Orta ve Doğu Avrupa ile BRICS ülkelerinde yatırımlarda yüzde 20-80 arasında düşüşler yaşandığını söyleyen Dağlıoğlu, ancak Türkiye’deki yatırımlarda artışın devam ettiğini kaydetti.

Türkiye’nin son 10 yılda imalat sektöründeki yatırımlarla Orta ve Doğu Avrupa ile Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgelerinde dikkat çektiğini dile getiren Dağlıoğlu, bu yıl da imalat sanayisinin yatırımların başında geldiğini paylaştı.

2024’te yatırımların artacağına dair pozitif işaretler aldıklarını öngören Dağlıoğlu, gelecek aylarda yatırımların hızlanmasını beklediklerini dile getirdi.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.