Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye ile Karadağ Arasında Ekonomik İlişkileri Geliştirme Mesajı

Türkiye ile Karadağ heyetlerinin görüşmesinden ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesi mesajı çıktı. Detaylar haberde;
Türkiye ile Karadağ Arasında Ekonomik İlişkileri Geliştirme Mesajı
HABER GİRİŞ

Türkiye ile Karadağ heyetlerinin Podgoritsa’daki iş forumu görüşmesinde iki ülkenin kültürel ve siyasi alanda verimli bir iş birliği kurduğu belirtilirken buna ekonomik ve ticari ilişkilerin de eşlik etmesi gerektiği üzerinde duruldu.

Karadağ Ticaret Odası, Karadağ’daki Türk Yatırımcılar Derneği (KTİD) ile Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’nın (KOSGEB) desteklediği organizasyonda iş birliği mesajları verildi.

Türkiye’nin Podgoritsa Büyükelçisi Barış Kalkavan, ülkelerin kültürel ve siyasi alanda mevcut olan verimli ortaklıklarına ekonomik ve ticari ilişkilerin de eşlik etmesini istediklerini dile getirdi.

Kalkavan: Karadağ En Hızlı Büyüyen Ekonomilerden Biri

Karadağ’ın özellikle turizm alanındaki yüksek potansiyeli ve stratejik konumu sebebiyle yatırımcıları kendisine çektiğini belirtti.

Konuşmasının devamında “Karadağ, stratejik konumu ve özellikle turizm alanındaki potansiyeli nedeniyle bizim için Batı Avrupa’ya uzanan ve yatırımcıların ilgisini çeken bir köprü görevi görüyor. Bu yılın ilk çeyreğinde Karadağ en hızlı büyüyen ekonomilerden biri ve burada yaptığınız her iş bölgenin tamamına yönelik.” ifadelerini kullandı.

GCM Yatırım Banner

Avrupa Birliği’ne (AB) katılım sürecinin Türk iş insanları için de çok önemli olduğunun ve mevcut yatırım fırsatlarından yararlanılması gerektiğinin altını çizdi.

Radovanovic’den “Önümüzde Çok Yol Var” Mesajı

Forumda konuşan bir diğer isim ise Karadağ Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Pavle Radovanovic oldu. Radovanovic, iki ülkenin geleneksel olarak iyi ilişkilere sahip olduğunu ve ekonomik iş birliği alanında da önemli fırsatlar gördüklerini ifade etti.

“Karadağ ve Türkiye geleneksel olarak iyi ilişkilere ve başarılı ekonomik iş birliğine sahip, ancak bunun geliştirilmesi için hala uzun yolumuz var.” şeklinde konuştu.

İki ülke arasındaki ticari ilişkilerin ve ticaret hacminin gelişmesi adına Türk kurumlarıyla sık sık toplantılar düzenleyeceklerini sözlerine ekledi.

Türkiye Büyükelçiliği Ekonomi Danışmanı Erdal Karaömeroğlu ise serbest ticaret, vizesiz rejim ve sosyal güvenlik anlaşması imzalanarak iki ülke arasında ekonomik iş birliğinin geliştirilmesi için gerekli altyapının oluşturulduğuna dikkat çekti.

İş forumuna başta inşaat, gayrimenkul satışı ve ticaret alanında olmak üzere 60’tan fazla şirketin temsilcisi katılım gösterdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.