Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye ile Bosna-Hersek’ten “Kardeş Ülke” Vurgusu

Türkiye Cumhuriyeti ile Bosna-Hersek arasındaki diplomatik ilişkilerin tesisinin 30. yıldönümü sebebiyle ortak bir metin paylaşıldı. İşte detaylar,
Türkiye ile Bosna-Hersek’ten “Kardeş Ülke” Vurgusu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dış İşleri Bakanlığı resmi sitesinden Türkiye Cumhuriyeti ile Bosna-Hersek arasında diplomatik ilişkilerin tesisinin 30. yıldönümü hakkında ortak açıklama yapıldı.

Bakanlığın paylaştığı yazılı metinde, iki halkın da köklü bir tarihi, beşeri ve kültürel bağları olduğu belirtildi. Sağlam temellere dayanan ilişkilerin her alanda geliştiği, Türkiye’nin, Bosna Hersek’in bağımsızlığını tanıyan ilk ülkeler arasında yer aldığı hatırlatıldı.

Açıklamalarda, Bosna-Hersek’in barış ve istikrarının, Avrupa’ya doğrudan etki ettiği aktarıldı. Balkanların istikrarının, refahının ve kalkınmasının gözetileceğini, gelecek dönemlerde de ticaret, yatırım, enerji, ulaştırma, kültür ve eğitim gibi sahalarda, bölgesel iş birliğinin gelişmesi hususunda çalışmalar yapılacağı aktarıldı.

Bosna-Hersek ile Türkiye arasında ekonomik, siyasi, askeri ve ticari ilişkilerin günden güne daha da geliştiği bilgisi verildi. İki ülke arasındaki 2021 yılındaki ticaret hacminin, 1 milyar ABD Doları hedefine yaklaştığı kaydedildi.

Bölgedeki sınamaların arttığı, bu dönemde iki dost ve kardeş ülkenin Balkanlardan Avrupa’ya uzanan geniş coğrafyada, güvenlik ve kalkınmayı teşvik eden çalışmalarının devam ettiği bildirildi.

GCM Yatırım Banner

Avrupa Birliği ve Avrupa-Atlantik bütünleşmesinin, tüm Avrupa’da kalıcı barış ve istikrarın sağlanması konusunda oldukça önemli olduğunun altı çizildi.

Son olarak yapılan açıklamada, mevcutta mükemmel olan ilişkileri kuvvetlendirmek ve bu ilişkileri halkların, ortakların yararına olacak şekilde ileri taşımak konusunda kararlı adımlar atılacağı kaydedildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.