Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye ile BAE’nin Ticaret Hacmi 19 Milyar Doları Aşacak

Birleşik Arap Emirlikleri'nin Ankara Büyükelçisi Zahiri, Türkiye ile BAE arasındaki ticaret hacminin bu yıl 19 milyar doları aşacağını belirtti. Detaylar;
Türkiye ile BAE’nin Ticaret Hacmi 19 Milyar Doları Aşacak
HABER GİRİŞ

Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) Ankara Büyükelçisi Said Sani ez-Zahiri, Türkiye ile BAE arasındaki ticari ilişkilerin mevcut durumuna ve geleceğine dair açıklamalarda bulundu. İki ülke arasındaki ticaret hacminin giderek yükseldiğini ifade etti.

Ülker arasındaki ticaret hacminin 2022 yılında 19 milyar dolar olduğunu, bu yıl ise ikili ticaret hacminin 19 milyardan daha fazla olacağını belirtti.

“İkili Ticaret Anlaşmalarının Sayısı ve Kapsamı Artıyor”

Zahiri, önümüzdeki beş yıllık süreç içerisinde bu rakamın daha da yüksek seviyelere çıkacağını vurguladı.

Müslüman ülkeler olarak yakın gelecekte daha güçlü ticari ilişkilere imza atacaklarına inandığını söyleyen isim, Türkiye ve BAE arasında Mart ayı içinde kapsamlı ticaret anlaşmalarının imzalandığını anımsattı.

İkili ticaret anlaşmalarının sayısının 21’den 40’a kadar yükseldiği bilgisini verdi.

GCM Yatırım Banner

“Güçlü İlişkilere Sahibiz”

Bu anlaşmaların sayısının artmasına paralel olarak iki ülke arasında ticaretin daha da genişleyeceğini, iş adamlarına kapıların daha fazla açılacağını ve bunun sonucunda her iki ülkeye yatırımların otomatikman artacağını ifade etti.

Zahiri, Türkiye ve BAE’nin güçlü ilişkilere sahip olduğunun altını çizdi.

Ülkeler arasında gerçekleşen ziyaretlerin yararına da değinen isim, BAE Devlet Başkanı Muhammed bin Zayid Al Nahyan’ın Kasım 2021’deki Türkiye ziyaretinin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Şubat 2022’de BAE ziyaretinde bulunduğunu hatırlattı.

Yakın geçmişte ise Haziran 2023’te Al Nahyan’ın ve Temmuz 2023’te Erdoğan’ın ziyaretlerini örnek veren Zahiri, bu tür ziyaretlerin düzenlenmesinin ilişkilerin ne denli güç olduğunun bir işareti olduğunun altını çizdi.

Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması’nın (CEPA) imzalanması ile birlikte iki ülke arasındaki ticaret hacminin daha yükseleceğini ve hedeflenen seviyelere ulaşılacağını sözlerine ekledi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.