Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye ile Afrika Arasındaki Ticaret Hacmi 40 Milyar Doları Aştı

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, 2022 yıl sonu itibarıyla Türkiye-Afrika ticaret hacminin 40,7 milyar dolara ulaştığını ifade etti. Detaylar haberde;
Türkiye ile Afrika Arasındaki Ticaret Hacmi 40 Milyar Doları Aştı
HABER GİRİŞ

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Türkiye ile Afrika arasındaki ticaret hacminin önemli büyüme göstererek 2022 yılı sonunda 40,7 milyar dolara ulaştığını ifade etti. Türkiye’nin, Afrika ülkeleri ile ilişkilere büyük önem verdiğinin altını çizdi.

Bolat, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’nun (DEİK) organizasyonuyla düzenlenen Türkiye-Afrika İş ve Ekonomi Forumu’nda (TABEF) açıklamalarda bulundu.

Türkiye-Afrika Ticaret Hacmi Büyüyor

2003 yılında 5,4 milyar dolar seviyesindeki Türkiye-Afrika ticaret hacminin 2022 sonuna gelindiğinde 40 milyar doları aştığını söylerken son 20 yılda Afrika kıtasıyla ticaret hacminin 7,5 kat, Afrika’nın Sahra Altı bölgesi özelinde bakıldığında ise ticaret hacminin 11,3 kat artış gösterdiği bilgisini verdi.

Türkiye olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Afrika ülkeleri ile ilişkilere büyük önem verdiğini vurgulayan Bolat, yirmi yıl önce uygulamaya konulan ‘Afrika Ülkeleri ile Ticari ve Ekonomik İlişkilerin Geliştirilmesi Stratejisi’ne sıkı sıkıya bağlı kalındığını ifade etti.

Ortaya çıkan ticaret hacmi rakamlarının bu stratejinin başarıya ulaştığının bir göstergesi olduğuna değindi.

GCM Yatırım Banner

Afrika’daki Türk yatırımlarının 10 milyar dolar seviyesine ulaştığını, Türk yatırımcıların Afrika’da yüz binlerce kişiye iş olanağı sağladığını belirtti.

Türk müteahhitlik firmalarının, Afrika kıtasında bugüne kadar 1864 projeyi tamamlayarak 85,4 milyar dolarlık altyapı ve üstyapı yatırımlarını başarıyla tamamladığı bilgisini iletti.

Türkiye’nin 2002’de Afrika’da sadece 12 ülkede büyükelçiliği varken bugün bu sayının 44’e, ticaret müşavirliklerinin sayısının ise 32’ye yükselmesinin bölge ile ilişkilerin güçlenmesinin bir sonucu olduğunu ifade etti.

Ömer Bolat Türkiye Afrika Forumu Konuşması
Kaynak: X / @omerbolatTR

Türk Hava Yolları’nn Afrika’da 62 farklı noktaya uçuş gerçekleştirerek hem ticaretin kolaylaşmasına hem de Afrika ülkelerinin başka ülkelere açılımına yardımcı olmasına dikkat çekti.

Konuşmasının devamında, “Ülkemiz, Afrika’nın her alanda kalkınmasına ve küresel sistemde hak ettiği yeri almasına da katkı sağlamaya devam edecektir.” ifadesini kullandı.

Afrika Birliği’nin G20 topluluğu içinde üye olarak bulunmasından duydukları memnuniyeti belirten Bolat, bu konuda Türkiye olarak G20 platformunda da Afrika’ya destek verdiklerini ifade etti.

Bakan, dördüncüsü gerçekleştirilen forumun, Afrika kıtasıyla ilişkileri daha ileri taşımaya olanak verecek önemli bir buluşma niteliğinde olduğunu da sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.