Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Türkiye-Gürcistan Arasında Yangın Söndürme Kiti Anlaşması

Milli Savunma Bakanlığı, Türkiye'de üretilmeye başlayan yangın söndürme kitlerinin Gürcistan'a ihracatının yapıldığını duyurdu. İşte detaylar...
Türkiye-Gürcistan Arasında Yangın Söndürme Kiti Anlaşması
Son Güncelleme: 
Yorum

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Askeri Fabrika ve Tersane İşletme Anonim Şirketi (ASFAT) tarafında üretilen ve orman yangınlarına havadan müdahale imkanı sağlayan yangın söndürme kitlerinin yurt dışına ihracatının başladığını duyurdu.

Bakanlık, geçen aylarda orman yangınlarıyla mücadelede Türk Silahlı Kuvvetlerinin “rezerv güç” olarak görev yapmasının kararlaştırıldığına değindi. Böylece orman yangınlarıyla mücadelede TSK’ya ait hava araçlarının da görev yaptığını söyledi.

Türkiye’de Bir İlke İmza Atıldı

MSB, TSK’ya ait uçak ve helikopterler için ihtiyaç duyulan malzeme ve ekipmanların ASFAT tarafından sağlandığını aktardı. Bu kapsamda ASFAT tarafından Türk Askeri Fabrikalarında yangın kitlerinin üretildiğini belirtti. Bu kitler TSK’ya ait hava araçlarına entegre edilerek yangınlara hızlı ve etkin bir müdahale imkanı sağladığını bildirdi.

ASFAT’ın, yangın kitlerinin üretimine başlamasıyla ülkede ilke imza atıldığı belirtildi. 2022 yılına kadar yurt dışından temin edilen yangın söndürme kitlerinin yerli ve milli olarak üretilmeye başlandığı açıklandı.

Gürcistan İle Anlaşma Yapıldı

Askeri fabrikalarda üretilen yangın söndürme kitlerinin helikopterlere 2,5 ton su taşıma, yangınlara ise saatte 30 ton su ile müdahale imkanı sağladığı belirtildi.

MSB, Türkiye’de kullanılan yangın kitleri için ASFAT ile Gürcistan arasında anlaşma yapıldığını ifade etti. Anlaşma çerçevesinde ilk etapta 2,5 ton yangın söndürme kitleri ihracatı için imzaların atıldığını belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu