Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye Gazze’ye Sağlık Hizmeti için Harekete Geçti

İsrail'in dün Gazze'deki hastaneye düzenlediği saldırıya karşı sessiz kalınamayacağını belirten Bakan Koca, Türkiye'nin sağlık hizmeti için harekete geçtiğini söyledi. Detaylar haberde...
Türkiye Gazze’ye Sağlık Hizmeti için Harekete Geçti
HABER GİRİŞ

İsrail-Filistin hattında çatışmalar devam ederken Gazze’deki Sağlık Bakanlığı’ndan dün akşam saatlerinde korkunç bir açıklama geldi. İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki El-Mamedani ve El-Ehli Baptist Hastanesi’ne hava saldırısı düzenlendiğini ve saldırıda en az 500 kişinin hayatını kaybettiği bilgisini verdi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bugün sabah saatlerinde Türkiye’nin Gazze’ye sağlık hizmeti vermek için harekete geçtiğini duyurdu.

Bakan Fahrettin Koca, X hesabından yaptığı açıklamada hastaneye gerçekleştiren saldırını insanlık dışı olduğunu bildirdi.

“Saldırıya Tepkisizi Kalamayız”

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) en üst yöneticileri dâhil olmak üzere birçok uluslararası muhatabı ile telefon diplomasisi gerçekleştirdiğini belirten Koca, saldırıya tepkisiz kalınmasının asla mümkün olmadığını belirtti.

Bakan Koca, “Türkiye olarak, bölgeye Gemi Hastane göndermeye veya Gazze’de ya da Refah Sınır Kapısına yakın noktalarda Sahra Hastaneleri kurmaya, Filistinli kardeşlerimize bunlar aracılığıyla sağlık hizmeti sunmaya ve bu hizmeti yürütmeye hazırız.” açıklamasında bulundu.

“DSÖ ile Birlikte Hareket Etmeye Hazırız”

Söz konusu çalışmalarda DSÖ ile birlikte hareket etmeye hazır olunduğunu belirten Koca, yaptığı görüşmelerde DSÖ’nün bu anlamda tarihi bir sorumluluğu olduğunu ısrarla belirttiğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Taleplerin EMRO Bölge Ofisi Direktörü Ahmed Al-Mandhari tarafından da olumlu karşılandığını bildirdi.

Bakan Koca açıklamasının sonunda şu ifadeleri kullandı:

“Bu vesile ile tekrar ifade etmek istiyorum ki, her türlü diplomatik zorluklara rağmen; Türkiye; bebeklerin, çocukların, yaşlıların, masum insanların yanında olmaya daima devam edecektir. Yaşadığımız bu günler, insanın, insanlığın yanında yer alıp almama tercihinin yapıldığı tarihi günlerdir. Bizim, vicdanımızın sesinden başka dinleyeceğimiz ses yok. Biz çocuğu, yaşlısı, hastası, kadını ile Filistin halkını kardeş bilenleriz.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın