Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye Ekonomisinin Karamsar Tablosu Çizildi: İthalat Duracak

TÜSİAD YİK Başkanı Özilhan, Türkiye ekonomisine ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu. Ülkedeki kredi erişim sorununa dikkat çekti. İşte detaylar;
Türkiye Ekonomisinin Karamsar Tablosu Çizildi: İthalat Duracak
HABER GİRİŞ

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Yüksek İstişare Konseyi (YİK) Başkanı Tuncay Özilhan, ekonomi gündemine ilişkin açıklamalarda bulundu. Ekonomi yönetiminde en büyük önceliğin enflasyonun tek haneli sayılara düşürülmesi olduğuna dikkat çekti.

Ekonomi yönetiminde enflasyonla mücadeleye öncelik verilmesi gerektiğine işaret eden Özilhan, cari açık finansmanının Türkiye ekonomisinin yumuşak karnı olmasını sürdürdüğünü kaydetti.

Türk lirasının yüksek değer kaybına rağmen dış açığın arttığına vurgu yaparak, yabancı sermaye yatırımlarının gelmediğini, gelen yatırımlarınsa gayrimenkule yöneldiğini söyledi.

Enflasyon ile Faiz Arasındaki Makas Açıldı

Enflasyon ile faiz arasındaki makasın hiç olmadığı kadar açıldığını ve bu duruma küresel merkez bankaları faiz artırımındayken yurt dışından gelen sermaye girişinin zemin oluşturmadığını öne sürdü.

Özilhan, hammadde fiyatları yüksek seyrederken yavaşlayan ihracatın cari açığa yol açacağını ve cari açığın finansmanında sorun yaşanırsa ithalat yapmakta zorlanılacağını ekledi.

GCM Yatırım Banner

Gelecek aylarda oluşacak cari açığın finansman koşullarının ne olacağı konusunda öngörü bulunmadığını aktaran Özilhan, cari açık finansmanında bir sorunun ile karşılaşıldığında ithalatta zorlanılacağının altını çizdi.

Döviz Sorunu Çözülmezse Enflasyon Düşmeyecek

Türkiye’de döviz sorunu olduğunu öne sürerek, çözüm bulunmadığı takdirde enflasyonun düşürülemeyeceğini bildirdi. Enflasyon tek haneye inmezse büyümenin kalıcı olarak hızlanmayacağını savundu.

Ekonomikteki bütün parametreleri bozan sorunun enflasyon olduğunu aktaran Özilhan, enflasyonun düşürülmez ve öngörü ufku uzatamazsa yatırım ortamının iyileştirilemeyeceğini açıkladı.

Ekonomi yönetiminin en büyük önceliğinin kalıcı ve tek haneli enflasyon olması gerektiğini ifade etti. Özilhan, bankacılık sektörüne dönük yoğun regülasyonların reel sektörün finansmana erişimini güçleştirdiğine işaret etti. Krediye ulaşmada yaşanan zorlukların üretimi etkilediğini ekledi.

Piyasaya Uzun ve Yoğun Müdahale Bozulmayı Tetikler

Özilhan yaşanılan ekonomik süreci işaret ederek, “Böyle giderse ithalat yapılamayacak.” diyerek fikrini bildirdi. Piyasa ekonomisindeki yaklaşımın zayıf noktalara rağmen en iyi yaklaşım olduğunu ileterek şöyle konuştu;

“Piyasa işleyişine uzun ve yoğun biçimde müdahale bozulmayı tetikler. Serbest piyasanın dışına çıkılması hiçbir zaman tek bir alanla sınırlı kalmaz, zincirleme etki yaratır.”

Ekonomide yaşanan sıkıntıların çözme ulaşması için bünyenin güçlenmesi ve esas sorunların ortadan kaldırması gerektiği söyledi. İstikrar ve güven sağlandıktan sonra ekonomik performansın güçleneceğine dikkat çekti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.