Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye Dünyanın En İyi 100 Limanı Listesinde Yer Aldı

Bakanlık yaptığı açıklamayla Türkiye'den 4 limanın 2022 yılı değerlendirmesiyle "Dünyanın En İyi 100 Limanı" listesine girdiği duyuruldu. Detaylar haberde;
Türkiye Dünyanın En İyi 100 Limanı Listesinde Yer Aldı
HABER GİRİŞ

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre dünyanın en eski ve prestijli yayım organı Lloyd’s List tarafından hazırlanan “Dünyanın En İyi 100 Limanı” raporu yayımlandı. Raporda, Türkiye’deki 4 liman ilk 100 arasında gösterildi.

Denizcilik sektöründe referans niteliği taşıyan dünyanın en iyi limanlarını belirlenmesinde objektif değerlendirmesiyle tanınan rapora göre Türkiye’nin Ambarlı, Kocaeli, Mersin ve Tekirdağ limanları ilk 100’de yer aldı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Uraloğlu, “Bu başarı, Türkiye’nin deniz ticaretindeki gücünü ve limanlarının uluslararası alanda ne kadar rekabetçi olduğunu bir kez daha göstermiş oldu.” dedi.

Ambarlı Limanı 74. Sırada

Ambarlı, Kocaeli, Mersin ve Tekirdağ liman başkanlığı idari sınırları içindeki liman işletmeleri, konteyner elleçleme sayılarına göre yapılan 2022 yılı değerlendirmesinde listeye girdiği belirtildi.

Söz konusu raporda Ambarlı Limanı 74, Kocaeli Limanı 89, Mersin Limanı 92, Tekirdağ Limanı ise 100. sırada kendine yer buldu.

GCM Yatırım Banner

Yapılan açıklamada Türkiye’den 4 limanın listede yer alması, ülkedeki denizcilik ve lojistik alanında gerçekleştirilen önemli yatırımların ve sektörün gelişiminin bir göstergesi olarak yorumlandı.

Habere konu olan limanların başarısının, Türkiye’nin denizcilik alanındaki potansiyelinin artması adına önemli bir adım olduğuna işaret edildi.

Uraloğlu değerlendirmesinde, “Ambarlı, Kocaeli, Mersin ve Tekirdağ limanlarının listeye girişi, ülke ekonomisi ve lojistik sektörü için olumlu bir etki yaratacak ve Türkiye’nin küresel ticaretteki rolünü güçlendirecektir.” ifadelerini kullandı.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.