Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan 4 Yıl Sonra Bir İlk!

Elde edilen verilerine göre Merkez Bankası’nın net fonlaması eksi 43 milyar TL ile 2019’dan bu yana ilk kez negatife geçti.
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan 4 Yıl Sonra Bir İlk!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) verilerine göre net fonlama 14 Temmuz tarihinde eksi 43 milyar TL oldu. Böylelikle bankanın net fonlaması 2019’dan sonra ilk kez negatif bölgeye geçmiş oldu.

18 Temmuz’da 5 milyar TL’ye gerileyen TCMB’nin toplam fonlaması, birkaç gün içinde negatif bölgeye geçti. Öte yandan TCMB bankacılık sisteminden 181,5 milyar TL geri çekim yaptı.

Ekonomist Haluk Bürümcekçi bu durumun TCMB’nin para politikası etkinliğini azaltan ve dolarizasyona katkıda bulunan bir ortam yarattığını söyledi.

Merkez Bankası’nın toplam fonlaması 5 milyar TL’ye gerilediğini ve bir haftalık repo ihalesi ile 1 milyar TL sağlandığını ifade eden Bürümcekçi, böylece ortalama fonlama maliyetinin yüzde 15 seviyesinde gerçekleştiğini dile getirdi.

Ancak buna karşın sistemdeki likidite fazlasından kaynaklı olarak bankanın borç alma kotasyonu olan yüzde 13,5 faizle toplam 181,5 milyar TL çektiğini açıkladı.

GCM Yatırım Banner

Konuya dair yapılan değerlendirmede, TCMB’ye borç vermesi anlamına gelen ve para politikası etkinliğini azaltan bu durumun mevduat faizlerini de aşağı çekmesinin yanında, TL’nin cazibesini azalttığı ve dolarizasyona katkı sağladığının da altı çizildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.