Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Türkiye Bu Yıl 28 Ülkeye Telefon İhraç Etti

Türkiye’nin mevcut yılın ilk 7 ayında yaptığı akıllı telefon ihracatı rakamları açıklandı. En çok hangi ülkeye gönderildi. İşte detaylar,
Türkiye Bu Yıl 28 Ülkeye Telefon İhraç Etti
Son Güncelleme: 
Yorum

Açıklanan bilgilere göre Türkiye, 2022 yılının Ocak-Temmuz aylarını kapsayan döneminde 28 ülkeye 9,4 milyon dolar değerinde 62 bin 653 adet akıllı telefon ihraç etti.

Söz konusu veri, Türkiye’ye artan teknoloji yatırımlarının bir sonucu olarak değerlendirildi. Yerli imalat cep telefonlarına ilginin arttığı ve geçen yıl imal edilen cihaz sayısının 6 milyon 904 bin 630’a çıktığı paylaşıldı.

Teknoloji alanındaki bu üretim, Türkiye’deki istihdama ve araştırma geliştirme (AR-GE) tecrübelerine katkı sağladı ve ihracat rakamlarını da etkiledi.

Büyük Çoğunluk Hollanda’ya

Türkiye’den 7 aylık sürede toplamda 28 ülkeye akıllı telefon ihracatı yapıldı. En büyük akıllı telefon ihracatı yüzde 53 ile Hollanda’ya gerçekleşti ve toplamda 5 milyon dolar değerinde 14 bin 756 akıllı telefon gönderildi.

Lübnan’a 861 bin dolar, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne 786 bin dolar, Çin’e 747 bin dolar, Birleşik Arap Emirlikleri’ne 519 bin dolar, Kosova’ya 334 bin dolar, Hong Kong’a 231 bin dolar değerinde akıllı telefon ihracatı gerçekleşti.

Ayrıca mevcut yılın 7 aylık döneminde 59 milyon dolar değerinde akıllı saat, 13 milyon dolarlık tablet ve dizüstü bilgisayar ihracatı yapıldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu