Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye Beyaz Eşya Sektöründe Adından Söz Ettiriyor!

Türkiye beyaz eşya ihracatında adından söz ettirirken, sektörün önemli şirkleri yatırımcıların dikkatini çekiyor. İşte o şirketler ve hisseleri...
Türkiye Beyaz Eşya Sektöründe Adından Söz Ettiriyor!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye beyaz eşya sektöründe dünya genelinde önemli bir konuma sahip. Beyaz eşya ihracatında Türkiye 7. sırada bulunurken Çin’den sonra dünyadaki ikinci en büyük Avrupa’daki en büyük üretim üssü konumunda yer alıyor. Bu bağlamda Türkiye’de beyaz eşya sektöründe yer alan şirketler dikkat çekiyor.

Midas’ta yer alan bilgilere göre Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (TÜKBESD) Türkiye’deki beyaz eşya sektörünün iç pazarda yüzde 14’lük bir artış yaşadığını paylaştı. Üretimde ise yüzde 1’lik bir düşüş yaşandı.

Türkiye’nin bu alanda önemli bir konuma sahip olması, yatırıcımın dikkatini çekiyor. Borsada beyaz eşya sektöründe yer alan şirketleri yakın takip ediyor.

Borsa İstanbul’da öne çıkan beyaz eşya hisseleri şu şekilde:

“Arçelik, Vestel Beyaz Eşya, Vestel”

GCM Yatırım Banner

Hisselerin Son Durumu

Sektörün önde gelen şirketlerinden biri olan Arçelik’in (ARCLK) hisselerini aylık kaybı yüzde 7’ye yaklaştı.

2019’dan beri yükseliş seyrinde olan ve 2022 yılında atağa geçen hisseler, 2021’i 45,74 TL’den kapattıktan sonra 2022 yılını 110,29 TL’den kapattı. Geçen yıl en yüksek 176,7 TL’yi gören hisseler, 2024’ün ilk 6 aylık dönemi sonlanmadan en yüksek 196,1 TL’yi gördü.

Sektörün bir diğer önemli ismi Vestel Beyaz Eşya’nın (VESBE) hisseleri aylık bazda yüzde 3’e yakın kaybettirirken, yıllık bazda yüzde 76,08 kazandırdı. Haftalık bazda yüzde 1,2 kaybettirdi. Son 5 yılda kayda değer artış gösteren VESBE hisseleri 2022 yılında atağa geçti. Geçen yılı 16 TL’den kapatan hisseler, yeni yılın ilk yarısı sonlanmadan en yüksek 24,74 TL’ye yükseldi.

Vestel Elektronik’in (VESTL) hisseleri yıllık bazda yüzde 37,98 kazandırdı. 2022 yılında kayda değer artış gösteren hisseler, 2023 yılında kırmızı mumları yaktı.

VESTL hissesi geçen yıl kapanışı 46,24 TL’den yaptı. Bu yıl tamamlanmadan en yüksek 107,3 TL’yi gördü. Hisseler aylık bazda yüzde 12,51, haftalık bazda yüzde 10,06 kaybettirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.