Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye Bankalar Birliği İlk Sürdürülebilirlik Raporunu Yayımladı

TBB, sürdürülebilirlik performansını ve bu doğrultudaki hedeflerini kapsayan ve 1 Ocak-31 Aralık 2022 tarihlerini içeren raporunu sektör paydaşlarına sundu.
Türkiye Bankalar Birliği İlk Sürdürülebilirlik Raporunu Yayımladı
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) ilk Sürdürülebilirlik Raporu’nu yayımladı. 2022 yılına ait ekonomik, çevresel ve sosyal performansı paydaşlarının bilgisine sunulan raporun GRI Standartları ile uyumlu olduğu, bankanın sürdürülebilirlik stratejisi çerçevesinde oluşturduğu hedeflerini, ekonomik, çevresel ve sosyal performansını ve Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarına (SKA) katkılarını içerdiği belirtildi.

TBB Yönetim Kurulu Başkanı Alpaslan Çakar, “Birliğimiz, finans ve bankacılık sektörünün dünyamız ve toplum üzerinde aracılık rolü üzerinden dönüştürücü bir etkiye sahip olduğunun bilinciyle sürdürülebilirlik eksenindeki çalışmalarına ivme kazandırmıştır. Sürdürülebilirliği; toplumların ihtiyaç ve beklentilerinin, gezegenin doğal sermayesini koruyarak, hem günümüz hem gelecekte dengeli bir şekilde karşılanması ve gelecek nesillere üzerinde yaşanabilir bir dünya emanet edilmesi olarak ifade edebiliriz.” dedi.

Bu kapsamda, çalışma ortamında elektrik tüketimini azaltarak enerji verimliliğini sağlamak amacıyla birçok iyi uygulamanın hayata geçirildiğini açıkladı.

Atıklar Ayrıştırılarak Geri Dönüşüme Gönderiliyor

Atık yönetimi anlayışıyla ofis faaliyetlerinde önemli yer tutan kağıt tüketimini azaltmak için de önlemler alındığını, atıkların ayrıştırılarak plastik, cam, kağıt ve pilleri geri dönüşüme gönderildiğini söyledi.

Birliğin, çalışanları için insan haklarını ve sağlığını ön planda tutan, şeffaf iletişimi teşvik eden, adil ve yenilikçi bir çalışma ortamı sunduğunu ifade eden Çakar, 2022 itibarıyla yüzde 55 kadın çalışan oranı ve engelli bireylerin erişimine uygun çalışma ortamı sağladıklarını açıkladı.

GCM Yatırım Banner

“Birliğimizin sürdürülebilirlik yaklaşımının bir diğer yönü ise finans ve bankacılık sektörü temsilcilerinden oluşan üyelerini sürdürülebilirlik uygulamalarına teşvik etmesi ve farkındalık düzeyini artırmasıdır.” diyen Çakar, TBB olarak finans ve bankacılık sektörünün sürdürülebilir kalkınmanın başarıya ulaşması yönündeki kritik rolünün bilincinde olduklarını sözlerine ekledi.

Sürdürülebilir bir dünya için küresel boyutta ortak bir eylem çağrısı olan Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nı (SKA’lar) desteklediklerini, katkı sağlamak için faaliyetleri sürekli gözden geçirdiklerini ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.