Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye AB’nin Sondaj Yaptırımlarına Takıldı

Doğu Akdeniz'de sondaj çalışmaları yapan Türkiye, AB engeliyle karşılaştı. AB, bölgedeki çalışmaları gerekçe göstererek kısıtlayıcı tedbirlerini uzattığını duyurdu.
Türkiye AB’nin Sondaj Yaptırımlarına Takıldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de gerçekleştirdiği doğal gaz araştırma çalışmaları, Avrupa Birliği’nin (AB) engeline takıldı. AB, hidrokarbon arama çalışmalarında yetkisiz sondaj faaliyetleri yürütüldüğü gerekçesiyle uyguladığı kısıtlayıcı tedbirleri 1 yıl daha uzatma kararı aldığını duyurdu.

AB Konseyi’nden bugün yapılan açıklamada, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de yürüttüğü sondaj çalışmalarının yetkisiz olduğu iddiası tekrar gündeme geldi.

2 yıl önce Şubat ayında iki Türk vatandaşı için alınan yaptırım kararının bir yıl daha uzatılacağı bildirildi.

Böylece Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) görevlisi iki kişinin kısıtlayıcı tedbir kapsamı 12 Kasım 2023 tarihine kadar uzatıldı. Kısıtlayıcı tedbirler arasında seyahat yasağı, varlık dondurulması ve fon yasağı yer aldı.

TPAO Görevlileri Hedef Alınmıştı

AB Konseyi, 2019 yılında Doğu Akdeniz’de yaşa dışı sondaj faaliyetleri yürüttüğü gerekçesiyle sorumlu gerçek ve tüzel kişiler hakkında yaptırım uygulama konusunda karar almıştı.

GCM Yatırım Banner

Yaptırım uygulanacak kişiler için kısıtlayıcı tedbirlerin devreye sokulacağı hususunda fikir birliği sağlanmıştı.

Konseyde alınan karardan bir yıl sonra TPAO Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Ferruh Akalın ile TPAO Arama Daire Başkanlığı Müdür Yardımcısı Ali Coşkun Namoğlu için kısıtlayıcı tedbirler uygulanmıştı.

Adı geçen kişilerin Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de hidrokarbon arama faaliyetlerinde sorumlu oldukları için hedef alındıkları açıklanmıştı.

Bu kişiler, sondaj çalışmalarının planlama, yönetme ve uygulama evrelerinde sorumlu çalışan pozisyonunda yer almışlardı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.