Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye AB Arasında İmzalanan Anlaşma Resmi Gazete’de Yayımlandı

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında birçok uluslararası andlşama yayımlandı. Türkiye ve AB arasında imzalanan anlaşma yürürlüğe girdi. Detaylar haberde...
Türkiye AB Arasında İmzalanan Anlaşma Resmi Gazete’de Yayımlandı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında bazı milletlerarası andlaşmalar yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyinin Kurulmasına İlişkin Nahçıvan Anlaşmasında Değişiklik Yapılmana Dair Protokolün onaylanmasına karar verildi.

Bunun yanında Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi Sekretaryasının Mali Esaslarına İlişkin Anlaşmada Değişiklik Yapılmasına Dair Protokol onaylandı.

Protokol kapsamında, anlaşma metninin tamamında uygun kısımlarda “Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi” ve “Türk Konseyi” ifadeleri sırasıyla “Türk Devletleri Teşkilatı” ifadesi ve “TDT” kısaltması ile değiştirildi.

Türkiye ve AB Arasında İmzalanan Anlaşma Yürürlüğe Girdi

Ayrıca Türkiye ve Avrupa Birliği (AB) arasında imzalanan ‘Türkiye Cumhuriyeti’nin Birlik Programı Olan Dijital Avrupa Programına Katılımı Anlaşması Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 2’nci ve 3’üncü maddeleri gereğince, anlaşmasının 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere onaylanmasına karar verildi.

GCM Yatırım Banner

Türkiye’den Azerbaycan’a Ücretsiz Aşı Desteği

Bunun yanında Türkiye ve Azerbaycan arasında imzalanan ‘Hayvan Sağlığı Alanında Hibe Yapılmasına Dair Anlaşması Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Anlaşma kapsamında Türkiye, Azerbaycan’a şap hastalığı ile mücadele çalışmalarına destek sağlamak için ihtiyaç duyduğu 250 bin doz SAT-2 antijen içeren bi valan Şap aşısını ücretsiz verecek.

Hibe dilecek aşılar taraflar asında belirlenecek usul ve esaslar çerçevesinde teslim edilecek. Anlaşma, tarafların diplomatik yollarla bildirdikleri son yazılı bildirimin alındığı tarihte yürürlüğe girecek. Şap aşısı hibesi tamamlandıktan sonra yürürlükten kalkacak.

Ayrıca Resmi Gazete’de “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kırgız Cumhuriyeti Hükümeti Arasında 14 Ekim 1994 Tarihinde İmzalanan Hava Hizmetleri Anlaşmasını Tadil Eden Protokol”ün notalarla birlikte onaylanması uygun bulundu.

Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Senegal Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Gelir Üzerinden Alınan Vergilerde Çifte Vergilendirmeyi Önleme ve Vergi Kaçakçılığına Engel Olma Anlaşması ve eki “Protokol”ün Anlaşmada değişiklik yapılmasına dair notlarla onaylandı.

Türkiye ve Kongo Cumhuriyeti arasında imzalanan “Gelir Üzerinden Alınan Vergilerde Çifte Vergilendirmeyi Önleme ve Vergi Kaçakçılığı ile Vergiden Kaçınmaya Engel Olma Anlaşması” onaylandı.

Türkiye ve Sri Lanka Demokratik Sosyalist Cumhuriyeti Hükümeti arasında imzalanan Gelir Üzerinden Alınan Vergilerde Çifte Vergilendirmeyi Önleme ve Vergi Kaçakçılığı ile Vergiden Kaçınmaya Engel Olma Anlaşması ve eki onaylanmaya uygun bulundu.

Bunun yanında Türkiye ile Kamboçya Krallığı Hükümeti’nin imzaladığı Gelir Üzerinden Alınan Vergilerde Çifte Vergilendirmeyi Önleme ve Vergi Kaçakçılığına Engel Olma Anlaşması’nın notalarla birlikte onaylanması uygun bulundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın