Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye’de İndirimlerin Etkisiyle 1 Günde 81 Milyon Litre Benzin ve Motorin Satıldı

Koronavirüs nedeniyle küresel petrol talebinin düşmesi iç piyasada da akaryakıt indirimlerini başlattı. Fiyatların düşmesiyle benzin ve motorin satışında tarihi rekor kırıldı.
Türkiye’de İndirimlerin Etkisiyle 1 Günde 81 Milyon Litre Benzin ve Motorin Satıldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İlk olarak Çin’de ortaya çıkan koronavirüs salgını şu anda dünyanın birçok ülkesinde yayılmış durumda. 381 bin kişinin enfekte olduğu Covid-19 salgınının yayılmasını önlemek amacıyla dünya genelinde üst düzeyde tedbirler alındı.

Bunların en başında ülkelere giriş-çıkışlarının yasaklanması, seyahatlerin durdurulması, uçuşların askıya alınması gelirken bu durum akaryakıta olan talebi hızla düşürdü. Küresel petrol fiyatlarında meydana gelen sert düşüşler yurt içinde akaryakıt fiyatlarında etkiledi.

Elde edilen bilgilere göre akaryakıt pompa fiyatlarına getirilen indirimlerle benzin ve motorin satışlarında 81 milyon litre ile tarihi rekor kırıldı.

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) verilerine göre, bir günde satılan en yüksek akaryakıt miktarına ulaşıldı.

Akaryakıt Satışlarında Rekor KırıldıKoronavirüs salgınının küresel düzeye ulaşması petrol talebini hızla düşürürken, fiyatlar da buna paralel tarihi kayıplarını verdi. Brent türü ham petrolün varil fiyatı 24 dolara kadar indi. Rusya ile Suudi Arabistan arasında fiyat savaşının başlaması bu düşüşü hızlandıran en önemli faktör oldu.

Küresel ölçekte düşen fiyatlar yurt içinde pompa rakamlarına da yansırken, salgının ülkemizde ilk görüldüğü tarih olan 10 Mart itibarıyla benzinin pompa fiyatında 60, motorinin pompa fiyatında 56 kuruş indirim uygulandı. EPGİS tarafından açıklanan verilere göre iç piyasada akaryakıta olan talebin artmasıyla 11 Mart’ta 70 milyon 9 bin 355 litre motorin ve 10 milyon 897 bin 598 litre benzin satışı ile rekor kırıldı.

GCM Yatırım Banner

EPGİS Başkanı Fesih Aktaş, 11 Mart’ta vatandaşların önlem amacıyla benzin ve motorin aldığını söyledi. Günlük ortalama satış açısından bakıldığında benzinde %40, motorinde %27 oranında artış olduğunu söyleyen Aktaş, “Fakat, son haftaya ilişkin veriler rakamlara tam yansımamış olsa da fiili saha satışlarında gönüllü sokağa çıkmama durumundan dolayı ciddi anlamda kayıplar oluşuyor.” dedi.

Bu nedenle kamu ve özel bankalardan ek destek limit talebinin ilgili bakanlıklarca değerlendirilmesini istediklerini sözlerine ekledi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, petroldeki düşüşün etkisinin korona salgınından daha uzun süreceğini bildirdi.

Fitch Ratings Petroldeki Düşüş DeğerlendirmesiTayland, Hırvatistan ve İzlanda gibi ülkelerin ekonomisinin turizme çok bağlı olduğu ifade edilen değerlendirmede, petrol fiyatlarındaki düşüşe değinildi. Bu durumun ekonomiye etkisinin koronavirüs salgınının yarattığı etkiden çok daha fazla hissedileceği söylendi.

Salgının en çok ulaşım ve turizm gibi sektörlere darbe vurduğunu belirten Fitch analistleri, gelişmekte olan ülkelerin emtia ihraç gelirlerinin, sermaye akımlarının ve döviz kurlarının da risk altında olduğu ifade edildi.

Bu riskleri en çok taşıyan ülkelerin başında Gabon, Irak ve Surinam’ın geldiği söylendi. 2020 yılında Türkiye, Brezilya, Hindistan  ve Polonya’nın dış fona en fazla ihtiyaç duyan ülkeler olduğu bildirildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın