Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Türkiye 7,5 Milyar Euro Bütçeli Dijital Avrupa Programına Katılacak

Türkiye, 2021-2027 döneminde toplam bütçesi 7,5 milyar euro olan Dijital Avrupa Programına katılacak. Detaylar haberde...
Türkiye 7,5 Milyar Euro Bütçeli Dijital Avrupa Programına Katılacak
Yorum

Türkiye, Avrupa çapında stratejik dijital kapasitelerin oluşturulmasına ve dijital teknolojilerin kullanımının yaygınlaştırılmasına odaklanan Dijital Avrupa Programı’na katılacak. Konuya yönelik anlaşmanın imzalandığı açıklandı.

AB Komisyonu tarafında yapılan açıklamada anlaşmanın onay sürecinin tamamlanmasıyla yürürlüğe girecek.

2021-2027 döneminde toplam bütçesi 7,5 milyar euro olan Dijital Avrupa Programına Türkiye’deki işletmeler, kamu kurumları ve diğer uygun kuruluşlar erişebilecek.

Özellikle Türkiye’den katılımcılar yapay zeka ve ileri dijital beceriler gibi belirli alanlarda dijital teknolojilerin AB genelinde yaygınlaştırılmasına yönelik projelerde yer alabilecek.

Bunun yanında Türkiye’de Dijital İnovasyon Merkezleri kurabilecek.

Yapılan açıklamada ortaklık anlaşmasıyla AB ve Türkiye’nin dijital teknolojiler alanındaki bağlarının daha da kuvvetlendirileceği belirtildi.

Söz konusu program kapsamında yüksek başarımlı hesaplamalar, yapay zeka, veri ve siber güvenlik alanlarında kritik dijital altyapıların kurulması ve stratejik öneme sahip yenilikçi dijital teknolojilerin geliştirilmesi öncelikli olarak destekleniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu