Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Seçim 2. Tura Kaldı! Türkiye 28 Mayıs’ta Yeniden Sandığa Gidiyor

Türkiye'nin 5 yıl boyunca görev yapacak cumhurbaşkanı ile yeni parlamento üyelerinin belirleneceği 14 Mayıs tarihli genel seçimlerinde oy sayım süreci tamamlandı. İşte detaylar;
Seçim 2. Tura Kaldı! Türkiye 28 Mayıs’ta Yeniden Sandığa Gidiyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türk halkı bugün cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimleri için sandık başına gitti. Seçimler sonrasında Türkiye’de 5 yıl boyunca görev yapacak cumhurbaşkanı ile yeni parlamento üyeleri belirlenecek. Ülke genelinde 192 bin 214 adet sandık kuruldu.

Yurt dışındaki Türk vatandaşlarının ise seçim süreci 27 Nisan’da başladı. Türk vatandaşlarının oy verme işlemi 73 ülkedeki 151 temsilcilik ve 16 merkezde gerçekleşti.

Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı 3 milyon 416 bin 98 seçmen için temsilciliklerdeki oy verme işlemi ise 9 Mayıs’ta tamamlandı.

Türkiye 14 Mayıs’taki seçimleriyle 13. cumhurbaşkanına ve 28. dönem milletvekillerine karar verecek.  Türk halkının saat 17.00 itibariyle oy verme süreci tamamlandı. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener ise saat 18.30 itibariyle yayın yasağının kaldırıldığını duyurdu.

YSK Başkanı Ahmet Yener, saat 15.35 itibarıyla sandıkların tamamının açıldığını ve hiçbir adayın seçilme yeterliliğini elde edemediğini söyledi. Bu nedenle seçim ikinci tura kalırken, Türk halkı oy kullanmak için 28 Mayıs 2023 Pazar günü yeniden sandığa gidecek.

GCM Yatırım Banner

Resmi olmayan geçici sonuçlara cumhurbaşkanı adaylarından Recep Tayyip Erdoğan’ın yüzde 49,51, Kemal Kılıçdaroğlu’nun yüzde 44,88, Sinan Oğan’ın yüzde 5,17, Muharrem İnce’nin yüzde 0,44 oy oranına sahip olduğunu açıkladı.

Anadolu Ajansı’nın seçim sonuçlarına göre sandıkların yüzde 99,87’si açıldı. Son açıklanan sonuçlara göre Recep Tayyip Erdoğan’ın oy oranı yüzde 49,50, Kemal Kılıçdaroğlu’nun oy oranı yüzde 44,89, Sinan Oğan’ın oy oranı ise yüzde 5,17 olarak bildirildi.

Oy pusulasında, seçime son 3 gün kala adaylıktan ayrıldığını bildiren Muharrem İnce’nin de ismi yer aldı. AA’nın aktardığı sonuçlara göre İnce’nin oy oranı ise yüzde 0,44 olarak paylaşıldı.

Recep Tayyip Erdoğan

12. Cumhurbaşkanı ve Cumhur İttifakı 13. Cumhurbaşkanı Adayı Recep Tayyip Erdoğan, seçimlerin ardından oy sayım süreci devam ederken resmi Twitter hesabından açıklamada bulundu. Erdoğan paylaşımında, sürecin devam ettiğini işaret ederek sonuçların alelacele açıklanmasının milli iradenin gaspı anlamına geldiğini ifade etti.

Recep Tayyip Erdoğan Seçim Twitter Açıklaması
KAYNAK: Twitter

Erdoğan, saat 02.00 sularında ise balkon konuşması yaptı.

Konuşmasında “Tercihini kimden yana yaparsa yapsın bu demokrasi şölenine katılan yaklaşık 56 milyon vatandaşımızın her birine tekrar teşekkür ediyorum. Seçimlerde en yakın rakibimize şimdiden 2 milyon 600 bin civarında fark attık. Kesin sonuçların çıkmasıyla bu rakamın çok daha yükseleceğine inanıyorum.” sözlerine yer veren Erdoğan, “Yüzde 50’nin üzerinde bir oy oranıyla bu turu bitireceğimize inanıyoruz.” dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu

Millet İttifakı 13. Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu da resmi Twitter hesabından paylaşımda bulundu. Kılıçdaroğlu, halka seslenerek sandıklardan ayrılmayın mesajını verdi.

 

Kemal Kılıçdaroğlu Seçim Twitter Açıklaması
KAYNAK: Twitter

Saat 03.00’te basın açıklaması yapan Kılıçdaroğulu,  “Milletimiz ikinci tur diyorsa başımızın üstüne. Bu seçimi ikinci turda mutlaka ama mutlaka kazanacağız, herkes bunu görecek.” dedi.

Katılım oranının yüzde 90’a yaklaşması ve sürecin demokratik olgunluk içinde sürdürülmesinin ayrıca memnuniyet verici olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu,  “Biz önümüzdeki 15 gün boyunca Türkiye için milletimizle beraber bu ülkeye hakkı, hukuku ve adaleti getirmek için her türlü mücadeleyi yapacağız.” şeklinde konuştu.

Sinan Oğan

ATA İttifakı adayı Sinan Oğan, resmi Twitter hesabından oy sayımı devam ederken seçimlerin ikinci tura kaldığını öne sürdü. Oğan paylaşımında, Türk milliyetçilerini ve Atatürkçüleri işaret ederek 14 Mayıs seçimlerinin kilidi olarak ilan etti.

Sinan Oğan'ın Seçime İlişkin Twitter Paylaşımı
KAYNAK: Twitter

AA’nın aktardığı sonuçlara göre Türkiye’de genel sandıkların yüzde 90’ından fazlası açıldı. Sonuçlara göre Erdoğan ve Kılıçdaroğlu yüzde 50’nin altında kaldı. Üç büyük şehir İstanbul, Ankara ve İzmir’de ise Kılıçdaroğlu’nun önde olduğuna dikkat çekildi.

İstanbul sonuçları incelendiğinde saat 11.15 itibarıyla Kılıçdaroğlu yüzde 48,55, Erdoğan yüzde 46,69, Oğan ise yüzde 4,51 oy oranına sahip olduğu görüldü. Adaylıktan çekildiğini bildiren İnce’nin iste İstanbul’daki oy oranı yüzde 0,25 oranında olduğu kayıtlara geçti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.